Hotel Bilikova Chata

Hotel pod Siodełkiem (słow. Bilikova Chata)

Opis i lokalizacja

Budynek drewnianego hotelu, zwanego po słowacku Bilikova Chata - Horsky hotel, znajduje się kilka minut drogi od górnej stacji kolejki linowej ze Starego Smokowca na Siodełko. Położone jest na wysokości 1285 m n.p.m. Dawniej, od 1875 roku stała tu Ruženina chata (po polsku Chata Róży lub potocznie Różanka).

Oferta turystyczna

Hotel dysponuje około 28 miejscami noclegowymi w apartamentach lub pokojach dwu i trzy osobowych. Ceny nie są specjalnie wygórowane, uwzględniając standardy hotelowe. Pokój jednoosobowy kosztuje od 17 do 21 EUR / noc, dwuosobowy 30 - 40 / noc, trzyosobowy 50 - 60 / noc. Wynajęcie czterosobowego apartamentu kosztuje 116 EUR. Za śniadanie zapłacimy 4 euro a za wyżywienie na cały dzień 10 euro Sk.

Historia schroniska

Pierwotnie znajdowało się tutaj pierwsze schronisko w Tatrach, postawione przez Towarzystwo Karpackie. Nazwa pochodziła od węgierskiej śpiewaczki Róży Graefl-Győrffy, która czynnie wspomagała budowę. 1884 roku kiedy wybudowano Hotelu Kolbach, Różankę zamieniono na sklepik. W 1895 roku postawiono tu drugi hotel z basenem, jednak oba budynki spłonęły w 1927 roku. Od 1934 istnieje obecne schronisko, nazwane w roku 1946 imieniem Pavla Bilika, narciarza, którego w 1944 roku schwytali i zamordowali Niemcy. Z czasem podniesiono standard pokoi i całego budynku i zaczęto oferować noclegi w standardzie hotelowym.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Bilikova Chata - hotel górski (Autor: Michal Klajban, CC BY-SA 3.0)
Widok na hotel z góry (Autor: Jozef Kotulič, CC BY-SA 3.0)
Bilikova Chata - zdjęcie historyczne (Autor: Nieznany, Public Domain)