Schroniska w Tatrach Polskich

Schroniska w Zakopanem

Kilka słów o Tatrach

Polecane strony

  • Zakopane Atrakcje - znajdziesz tu informacje o atrakcjach turystycznych w Zakopanem i Tatrach.
  • Zabytki Krakowa - na stronie znajdziesz informacje o najważniejszych zabytkach Krakowa.

Galeria

schronisko Ornak
schronisko Ornak zimą
schronisko w Dolinie Kościeliskiej zimą

Schronisko górskie Ornak

Opis i lokalizacja

Wielką popularnością wśród turystów cieszy się drugie, położone w Tatrach Zachodnich - Schronisko Ornak w Dolinie Kościeliskiej (1100 m npm). Usytuowane jest na Małej Polance Ornaczańskiej, na pn. granicy rezerwatu "Tomanowa-Smreczyny", w którym żyje mnóstwo zwierzyny, w otoczeniu pięknego lasu świerkowego. Należy do najbardziej uczęszczanych i najpiękniejszych miejsc w Tatrach.

Swoją nazwę zawdzięcza, jak głosi jedna z legend, złożonym tu kościom Tatarów. Inna mówi o istnieniu tu w przeszłości małego kościółka, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się tzw. zbójnicka kapliczka. Od XV do XIX w. w Dolinie Kościeliskiej wydobywano różne kruszce, później rudę żelaza, znajdowały się tu piece do wytopu metali kolorowych i żelaza. Ciekawostką jest krzyż Wincentego Pola z napisem: „I nic nad Boga”, usytuowany na kamieniu, który w przeszłości służył do mielenia rudy.

Oferta turystyczna

Schronisko oferuje 55 noclegowych, o dość wysokim standardzie, w pokojach 2, 4, 8 i wieloosobowych, w cenach od 27 do 40 zł (2-osobowy z umywalką). Do dyspozycji turystów pozostaje obszerna jadalnia i dobrze zaopatrzony bufet, a także biblioteka. W podziemiach schroniska są też dostępne prysznice. Zasilane agregatem prądotwórczym, wyłączanym o godz. 23.

Historia schroniska

W 1909 roku Sekcja Narciarska Towarzystwa Tatrzańskiego wydzierżawiła od Zarządu Dóbr hr. Zamoyskiego na potrzeby narciarzy i turystów szałas pasterski. Obecne schronisko, zbudowane wg projektu Anny Górskiej w stylu zakopiańskim w latach 1947 – 49 w miejscu poprzedniego, zniszczonego przez Niemców. Początkowo nosiło imię Bronisława Czecha, od 1973 jego patronem jest prof. Walery Goetel.

Kontakt

Szlaki górskie

Dla sentymentalnie usposobionych turystów można zaproponować spacer nad Staw Smreczyński, dla wielbicieli skalnych labiryntów – wycieczkę do Wąwozu Kraków. Wielką atrakcją są położone niedaleko jaskinie m.in. Mylna, Raptawicka, Smocza Jama, czy oświetlona sztucznym światłem Jaskinia Mroźna, która wcale nie jest mroźna, a nazwę swą zawdzięcza występującym na ścianach białym plamom, przypominającym szron.

Spokojną wycieczkę możemy też zrobić na Ornak (1 854 m n.p.m.). Początkowo idziemy szlakiem żółty szlak na Iwanicką Przełęcz ↑1:15h ↓1h a dalej szlakiem zielony szlak ↑1h ↓0:45h.

Zupełnie inną trasą jest wyprawa na Czerwone Wierchy. Dojście na pierwszy z nich Ciemniak (2 096 m n.p.m.) zajmie nam idąc szlakiem zielony szlak ↑3:30h, jeżeli chcemy wrócić do schroniska to droga z powrotem ↓3h. Dalej wiedzie szlak czerwony szlak przez Krzesanicę na Małołączniak (2 096 m n.p.m.) - przejście w obydwie strony to 45 min, dalej na Kondracką Kopę (30min) i zielony szlak szlakiem ↓1:30h do schroniska na Hali Kondratowej.