Miasto Wysokie Tatry

Miasto Wysokie Tatry

Miasto Tatry Wysokie (słow. Vysoke Tatry) powstało w 1999 roku, obejmując swoim zakresem większość miejscowości położonych w rejonie Tatr Wysokich na Słowacji. Składa się z 15 wsi, które zintegrowano w jedną całość wzdłuż Drogi Wolności. Bieginie ona od zachodu od miejscowości Podbańska a kończy się na wschodzie we wsi Tatrzańska Kotlina. Głównymi ośrodkami administracyjnymi miasta są Stary Smokowiec, Tatrzańska Łomnica i Szczyrbskie Jezioro.

Stary Smokowiec

Stary Smokowiec (słow. Stary Smokovec) jest największy ze wszystkich Smokowców położony u podnóża Tatr Wysokich, oddalony o 6 km od Tatrzańskiej Łomnicy. Pozostałe to Dolny Smokowiec położony na południu, Górny Smokowiec leżący na wschodzie przy Drodze Wolności oraz Nowy Smokowiec położony na zachód.

Stary Smokowiec (Autor: Jozef Kotulič, CC BY-SA 4.0)

Historia Starego Smokowca rozpoczęła się od małego domku Stefana Csaky (właściciela okolicznych lasów) w 1793 roku, wraz z otaczającymi je małymi hutami stanowił pierwsze osiedle w Tatrach Wysokich. Położone w pobliżu wód mineralnych, które w 1797 zostały wykorzystane do celów rekreacyjnych. Dalszy rozwój Smokowca związany jest z powstaniem w 1871 roku drogi kolejowej łączącej Kosice i Bohumín.

W tym czasie w Smokowców powstawały też pierwsze hotele i restauracje oraz sanatoria wykorzystujące pobliskie wody mineralne. W 1904 roku został zbudowany jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków – Grand Hotel, zaprojektowany przez Guid Hoepfner, architekta z Budapesztu. Później przebudowywany rozrósł się trzykrotnie.

Tatrzańska Łomnica

Łomnica Tatrzańska (słow. Tatranska Lomnica) położona na wysokości 830 m n.p.n. u stóp Łomnicy (2 632 m n.p.m.). To jeden z największych ośrodków turystycznych po słowackiej stronie Tatr, odwiedzany głównie zimą ze względu na kolej linową (powstała w 1940 roku) prowadzącą na pobliski szczyt. Kolej podzielona jest na dwie części - do Łomnickiego Stawu, znajduje się tu budynek obserwatorium astronomicznego i na szczyt Łomnicy.

Panorama z Tatrzańskiej Łomnicy (Autor: Jozef Kotulič, CC BY-SA 3.0)

Osadę założył Węgierski departament leśny w 1982 roku, od początku planowaną jako ośrodek turystyczny. Pierwsze większe budynki powstały tu już w rok później a w 1905 stanął secesyjny Grandhotel Praha. Jednak znaczenie dla regionu ośrodek ten zyskał dzięki kolej linowej i doskonałej bazie wypadowej na szlaki górskie w Tatrach. Mieści się tu też siedziba TANAP (odpowiednik polskiego TPN – Tatrzańskiego Parku Narodowego).

Szczyrbskie Jezioro

Szczyrbskie Jezioro (słow. Strbske Pleso) to trzecie największe miasteczko wchodzące w skład miasta Tatry Wysokie, leży na brzegu jeziora o tej samej nazwie. Jest to drugie co do wielkości jezioro w Tatrach po stronie słowackiej licząc około 20ha. W miasteczku znajdują się dwie skocznie narciarskie (K90 i K120 – nieczynna), gdzie odbyły się zawody Mistrzostw Świata w 1970 roku. Obecnie z większej ze skoczni organizowane są skoki na bunge.

Szczyrbskie Jezioro (Autor: Templár SK, CC BY-SA 3.0)

Zaczęło się w 1872 roku kiedy to właściciel pobliskich ziem, Józef Szentivany, wybudował tu myśliwską chatkę, które później rozwinęła się w centrum turystyczne nad Szczyrbskiem Jeziorem. W 1885 roku przyznano osadzie status uzdrowiska w tym samym roku oddano do użytku drogę łączącą miasteczko ze Starym Smokowcem a rok później kolej zębatą. Obecnie w Dolinie Młynieckiej istnieje nowoczesne centrum narciarskie, a samo miasteczko powiększyło się o nowe miejsca noclegowe i usługi turystyczne.

Miasto Tatry Wysoki to związek 15 miejscowości znajdujących się w rejonie Tatr Wysokich na Słowacji. Dzięki temu powstał jeden duży ośrodek turystyczny z dużą ilością tras narciarskich i wyciągów. Poszczególne miasteczka współpracują ze sobą, żeby przyciągnąć w te rejony jak największą liczbę turystów. Zimą na narty a latem na wędrówkę po szlakach górskich.