Schronisko Dom Śląski

Schronisko Dom Śląski

Schronisko położone 20 min od szczytu Kopy (1 377 m n.p.m.) i 30 min od najwyższego szczytu w Karkonoszach - Śnieżki (1 603 m n.p.m.). Na Kopę prowadzi kolejka linowa (w rejonie funkcjonuje 8 wyciągów) dlatego w zimie głównymi gośćmi schroniska są narciarze. Latem jest to doskonałe miejsce, żeby wyruszyć na wędrówkę górną granią Karkonoszy. W pobliżu schroniska znajduje się też przejście graniczne do Czech i można odwiedzić naszych południowych sąsiadów. Na Równi pod Śnieżką można obejrzeć torfowiska, które należą do jednych z najładniejszych w europie.

Oferta turystyczna

Schronisko dysponuje 59 miejscami noclegowymi w pokojach od 2 - 4 osobowych i wieloosobowych. Za nocleg w pokoju 3 i więcej osobowym zapłacimy 30 zł, za dwuosobowy 35 zł (z łazienką 50 zł). W przypadku braku wolnych miejsc w pokojach jest możliwość nocowania na podłodze z własnym śpiworem za 20 zł. Do dyspozycji są też 3 sale konsumpcyjne oraz jedna wykładowa. Latem na tarasie uruchamiany jest też grill.

Istnieje też możliwość wykupienia noclegu wraz z karnetem na wyciąg na Kopie w cenie 79 zł. Ze schroniska wytyczonych jest też kilka tras biegowych o długości około 23 km, w tym do schroniska po stronie czeskiej Lucni bouda.

Historia schroniska

Zanim powstało tutaj obecne schronisko to już w XIX wieku wybudowane zostało pierwsze schronisko górskie na ziemiach śląskich. Obecny budynek powstał w latach 1921 - 22 wg projektu Herberta Erasa. Schronisko mogło wtedy pomieścić 66 osób w pokojach i około 60 we wspólnej sali. Właścicielem schroniska był Hugo Teichmanna.

Po drugiej wojnie światowej pieczę nad schroniskiem przejęło PTTK. Od 1950 do 2005 roku stacjonowała tutaj Straż Graniczna. W 2007 roku schronisko zostało wystawione na sprzedaż i nabyte przez MKL Karpacz (25% udziałów) i Karola Wareckiego (75% udziałów), który prowadzi je od tego momentu.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Dom Śląski (Autor: Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0)
Schronisko pod Śnieżką zimą (Źródło: http://domslaski.pl/)
Równia pod Śnieżką (Autor: Honza Groh, CC BY-SA 3.0)