Schronisko Szrenica

Schronisko na Szrenicy

Schronisko Szrenica znajduje się na szczycie góry o tej samej nazwie, na wysokości 1362 m.n.p.m., zaraz przy głównym szlaku Karkonoskiego Parku Narodowego. Do schroniska można dotrzeć kolejką krzesełkową ze Szklarskiej Poręby lub dojść czerwonym szlakiem podziwiając po drodze Wodospad Kamieńczyk będący najwyższym wodospadem w Sudetach. Będąc w schronisku warto wybrać się na granitowe bloki skalne o interesujących kształtach - Trzy Świnki, Twarożnik, Końskie Łby.

Zimą schronisko zamienia się w doskonałą bazę narciarską. Pokrywa śnieżna w tych rejonach utrzymuje się blisko 6 m-c w roku. Do dyspozycji jest 8 wyciągów narciarskich i kilka nartostrad o różnym stopniu trudności.

Oferta turystyczna

Schronisko oferuje 90 miejsc noclegowych, w pokojach 2 - 6 osobowych, których ceny wahają się od 28 do 50 zł w zależności od wielkości i wyposażenia w umywalkę. Dodatkowo istnieje możliwość wynajęcia apartamentu za 200 zł. Całodzienne wyżywienie gwarantuje kuchnia, słynąca z naleśników z serem, jagodami i śmietaną. Ceny w kuchni są umiarkowane, już za kilkanaście złotych można się tutaj najeść. Dodatkowo w schronisku są trzy sale przystosowane do organizacji imprez okolicznościowych, czy konferencji. Opłata klimatyczna to 2,05 zł.

Historia schroniska

Schronisko zostało oddane do użytku w 1922 roku, w okresie międzywojennym wciąż modernizowano obiekt, doprowadzając na przykład kabel elektryczny, odciążający pracę agregatów prądotwórczych. Od 1946 roku kierownictwo przyjął Orbis, przedstawiciel skarbu państwa, niestety, znaczyło to podupadanie ośrodka i problemy z kierownictwem. W 1951 roku kontrolę nad schroniskiem przejął zarząd PTTK. Pożar w 1972 roku przerwał remont, odnowa budynku trwała aż do roku 1991. W 1992 roku schronisko zakupiła Barbara Kłopotowska.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Szrenica (Autor: SchiDD, CC BY-SA 3.0)
Schronisko Szrenica zimą (Autor: Wiktor Baron, CC BY-SA 3.0)