Schronisko Strzecha Akademicka

Schronisko Strzecha Akademicka

Opis i lokalizacja

Schronisko Strzecha Akademicka to jedno z najstarszych i jedno z największych schronisk górskich w całych Sudetach. Nazwa Schroniska wywodzi się od jego właścicieli, studentów wyższych uczelni akademickich z Krakowa, którzy użytkowali schroniska w okresie powojennym. Położone jest w samym sercu Karkonoskiego Parku Narodowego na zachodniej stronie polany Złotówki - szerokiego bezleśnego grzbietu oddzielającego Kocioł Małego Stawu od Białego Jaru na wysokości 1 258 m.

Zimą łąka na Złotówce jest dobrym polem narciarskim. Przy schronisku funkcjonuje wyciąg orczykowy i nartostrada „Złotówka”. Schronisko Strzecha Akademicka zapewnia swym klientom doskonałe warunki wypoczynku a także wspaniałe widoki z okien pensjonatu. Natomiast z tarasu widokowego na schronisku rozciąga się wspaniały widok na potężny Kocioł Małego Stawu i na Kotlinę Jeleniogórską.

Oferta turystyczna

Schronisko dysponuje prawie 140 miejscami noclegowymi w pokojach 1, 2, 4 i wieloosobowych. Pokoje wyposażone są w umywalkę z ciepłą i zimną wodą. Dwa pokoje posiadają własną łazienkę (prysznic i wc). Koszt noclegu od osoby to 30 zł za pokój wieloosobowy, pokoje z łazienkami - 60 zł, pozostałe od 35 do 40 zł. Za pościel zapłacimy 7 zł. W schronisku dostępna jest sauna oraz inne urządzenia rekreacyjne. Schronisko słynie z bardzo dobrej kuchni domowej przygotowywanej na piecu węglowym.

Historia schroniska

Dawnej w miejscu dzisiejszego schroniska stała chata pasterska, której historia sięga XVII wieku, w miarę rosnących potrzeb była rozbudowywana i modernizowana. W 1896 roku w miejscu drewnianej budy wybudowano nowy obiekt, który niestety w 1906 roku doszczętnie spłonął, a na jego miejscu szybko, bo jeszcze tego samego roku, powstało nowe schronisko górskie, które rozbudowano w 1912 roku i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Schronisko przeszło w ostatnim czasie poważne modernizacja w 1995 wymieniono dach a w latach 2000 - 2003, wymieniono okna i wyremontowano sanitariaty. Od 2003 roku gospodarzem schroniska jest Mirosław Godyń.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Strzecha Akademicka (Autor: Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0)
Schronisko Strzecha Akademicka zimą (Źródło: http://www.strzechaakademicka.pl/)
Wnętrze schroniska (Autor: Balaban, CC BY-SA 3.0)