Schronisko Hala Szrenicka

Schronisko na Hali Szrenickiej

Opis i lokalizacja

Schronisko na Hali Szrenickiej znajduje się w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu znajdują się dwa szczyty – Kamiennik i Szrenica. Granicami hali są wysokości 1 160 – 1 280 m.n.p.m. Niedaleko znajduje się przejście graniczne z Czechami. Schronisko jest częstym miejscem startowym dla turystów, zainteresowanych główną granią Karkonoszy. Panują tu doskonałe warunki narciarskie, jest kilka wyciągów i tras zjazdowych. Do schroniska najłatwiej dostać się ze Szklarskiej Poręby czerwonym szlakiem (trasa zajmuje blisko 4h) lub wjechać wyciągiem. Do szczytu Szrenicy zostanie nam 25 min wędrówki. Tam znajduje się drugie schronisko.

Oferta turystyczna

Bazę noclegową stanowi schroniska stanowi ponad 100 miejsc do spania. Dostępne sa pokoje 1 i 2 osobowe oraz 3 - 5 i 6 - 8 osobowe. Ceny zaczynają się od 30 zł w pokojach wieloosobowych do 40 zł za pokój 1 osobowy. Wynajęcie pokoju z umywalką kosztuje 45 zł a apartamentu 60 zł. 50% zniżki dla dzieci do lat 12. Do dyspozycji gości jest bufet, gdzie można zjeść śniadania i obiady w umiarkowanych cenach.

Historia schroniska

Budynek powstał w 1786 roku, otrzymując nazwę Nowa Buda Śląska. W późniejszych latach funkcjonował jako gospodarstwo agroturystyczne. Następnie, jako schronisko, pod względem finansowym miało doskonałe warunki prosperowania, więc już przed II Wojną Światową uznawane było za luksusowy hotel. Od 1947 roku działała tu strażnica WOP, a od 1950 – schronisko PTTK. W 1975 roku obiekt doszczętnie spłonął, jednak już w tym samym roku został odbudowany. Przez blisko 24 lata gospodarzem schroniska był Jan Zieliński, który w 2014 roku zakończył współpracę.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko na Hali Szrenickiej (Autor: SkywalkerPL, CC BY 4.0)
Schronisko na Hali Szrenickiej zimą (Autor: Marcin, CC BY 3.0)
Schronisko na starej pocztówce z 1911 (Public Domain)