Schronisko Samotnia

Samotnia to jedno z najbardziej znanych schronisk w Karkonoszach, znajduje się niedaleko Kotła Małego Stawu, na wysokości 1195 m.n.p.m. Położone jest trochę na uboczu głównych szlaków turystycznych w niesamowicie malowniczym miejscu nad Wielkim Stawem. Dotrzeć tu można szlakiem niebieskim z Karpacza odwiedzając po drodze Świątynię Wang. Obiekt słynie z przytulnej atmosfery i domowej kuchni.

Oferta turystyczna

Schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach 1 - 3 osobowych (cena w sezonie 40 zł), 4 i 6 osobowym (cena 35 zł), 7 i 10 osobowym (cena 30 zł) do tego opłata za pościel 8 zł. Każdy wyposażony jest w umywalkę, łazienki na każdym piętrze. W Samotni można skorzystać z biblioteki, centrum skiturowego, wypożyczalni sprzętu turystycznego, punktu GOPR, oraz informacji turystycznej, ściany wspinaczkowej, a także sali konferencyjnej dla 30-osób, wyposażonej w sprzęt audio-wizualny. Kuchnia otwarta od 8:00 do 20:00, bufet czynny do ostatniego klienta.

Historia schroniska

Pierwsze zapiski dotyczące terenów dzisiejszej Samotni przypadają na koniec XVII w., a dokładniej 1670 roku. Od tamtego czasu w tym miejscu znajdowały się budy i strażnice. Pod koniec XIX wieku niemiecki właściciel wyremontował schronisko. Z biegiem lat coraz bardziej się rozwijało, by w końcu znaleźć się w posiadaniu PTTK. W 1966 roku kierownikiem Samotni został Waldemar Siemaszko, który zupełnie zmodernizował schronisko, a także nadał mu właściwego ducha, organizując tu liczne konkursy i imprezy, przyciągające rzesze turystów.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Samotnia (Autor: SkywalkerPL, CC BY 3.0)
Schronisko Samotnia zimą (CC BY-SA 3.0)
Panorama na Mały Staw i schronisko (Crusier, Public Domain)