Schronisko Przełęcz Okraj

Schronisko na Przełęczy Okraj

Schronisko położone jest na Przełęczy Okraj (1 046 m n.p.m.) w Karkonoszach i od niej bierze też swoją nazwę. Tutaj kończy się (lub zaczyna) Droga Przyjaźni Polsko - Czeskiej, szlak o długości 30 km, prowadząca głównym grzbietem Karkonoszy.

W 2013 magazyn turystyki górskiej opublikował ranking schronisk. To na Przełęczy Okraj zajęło ostanie 66 miejsce. W październiku tego roku pojawił się też nowy najemca i zmieniło się na lepsze. W 2014 roku wyremontowany został budynek dawnej gospody i prezentuje się bardzo dobrze. Myślę, że warto odwiedzić i sprawdzić samemu.

Oferta turystyczna

Schronisko oferuje 40 miejsc noclegowych w pokojach od 2 do 7 osób. Do dyspozycji gości jest też sala z komikiem oraz miejsce na ognisko. Za nocleg zapłacimy, pokój 2 osobowy - 38 zł, 3 osobowy - 35 zł, 4 i więcej - 30 zł. Dostępne są pakiety kilkudniowe ze śniadaniem i obiadokolacją w cenie, 2 noclegi - 125 zł, 3 noclegi - 185 zł, 4 noclegi - 235 zł, 5 noclegów- 280 zł, 6 noclegów - 340 zł. Opłata za pościel 8 zł. Zniżki dla studentów, grup zorganizowanych, członkowie PTTK.

W okolicach schroniska jest też kilka interesujących atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić. W Kowarach (8 km od schroniska) mieści się park miniatur z zabytkami Dolnego Śląska wykonanymi w skali 1:25. Miłośnicy podziemnych wycieczek mogą zwiedzić dwie dawne sztolnie, gdzie wydobywano rudy uranu. Po czeskiej stronie warto zobaczyć skalne miasto Teplice - jest to największy tego typu kompleks skalny w rejonie.

Historia schroniska

Początkowo na Przełęczy Okraj mieściło się małe czeskie schronisko wybudowane w XIX wieku. W 1922 roku po stronie śląskiej (na tamte czasu niemieckiej) wybudowano murowany obiekt, gdzie mieściło się również schronisko młodzieżowe. Obiekt ten został zburzony w 1964 roku, kiedy budowano tutaj przejście graniczne.

W 1945 roku w starej gospodzie otwarto schronisko „Na rubieży”, które później znane było jako „Muflonik”. W 1975 roku w miejscu, gdzie dawniej stał murowany obiekt (poniemiecki) powstała bacówka PTTK oferująca 22 miejsca do spania. Na dzień dzisiejszy oba obiekty tworzą „Schronisko na Przełęczy Okraj”.

Kontakt

Galeria

Schronisko na Przełęczy Okraj (Źródło: http://schroniskookraj.pl/)
Schronisko na Przełęczy Okraj zimą (Źródło: http://schroniskookraj.pl/)
Budynek dawnej gospody (Źródło: http://schroniskookraj.pl/)