Schronisko Odrodzenie

Schronisko Odrodzenie

Opis i lokalizacja

Odrodzenie położone jest w pobliżu Przełęczy Karkonoskiej (1 198 m n.p.m.) jednym z bardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach. Najłatwiej dostać się tam zamkniętą drogą asfaltową z miejscowości Przesieka 2h drogi. Można też z Karpacza do Wilczej Poręby (20 min), dalej Drogą Bronisława Czecha (2 h zielonym) na Słonecznik 1 423 m n.p.m. i dalej górną granią 45 min do Odrodzenia.

Oferta turystyczna

Schronisko oferuje nocleg dla 112 osób. Do dyspozycji mamy pokoje ze wspólną łazienką - ceny od 30 do 40 zł. Pokoje z łazienkami kosztują 45 zł a apartament 60 zł. Opłata za pościel 7 zł. Dzieci do lat 3 na łóżku z rodzicem gratis, do lat 12 - 50% zniżki.

Jeżeli, ktoś nie znalazłby miejsca w polskim schronisku lub oczekuje wyższego standardu to po czeskiej stronie znajduje się hotel Špindlerova bouda. Tylko, że tam ceny dwuosobowy pokój w sezonie to 33 EURO.

Zimową porą jest to doskonałe miejsce na narty, u naszych południowych sąsiadów (6 km) znajduje się Splinderowy Młyn. To największy ośrodek narciarski w Czechach. Ze polskiego schroniska można tam dojechać autobusem (przystanek 700 m) lub 4 km torem saneczkowym.

Historia schroniska

Budynek schroniska został wzniesiony w 1928 roku i do dziś pozostał w niezmienionej formie. Było to schronisko dla niemieckiej młodzieży, gdzie w czasie wojny wypoczywali nazistowscy oficerowie. W 1947 roku zostało ono przejęte przez PTT (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie) i przywrócone do użytkowania w 1949 roku. W 2009 roku pojawili się nowi właściciele, którzy rozpoczęli remont zaniedbanego obiektu.

Jedną z nieprawdziwych historii schroniska jest przejęcie tego obiektu (jako mienia pożydowskiego) w 1933 roku przez młodzieżowa organizacja nazistowska Hitlerjugend. Tymczasem był to obiekt stojący po stronie czeskiej, gdzie obecnie mieści się wojskowy ośrodek wypoczynkowy.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Odrodzenie (Autor: Przemysław, Public Domain)
Schronisko Odrodzenie zimą (Autor: Paweł, Public Domain)