Bacówka Jaworzec

Bacówka w Jaworzcu

Bacówka w Jaworzcu to jedno z pięciu schronisk w Bieszczadach należących do Polskiego Towarzystwa Turystki - Krajoznawczej. Położona na 605 m n.p.m. i 3,5 km od przystanku PKS w Kalnicy w miejscu nieistniejącej wsi Jaworzec, zniszczonej i wysiedlonej po II Wojnie Światowej.

Dolinę otaczają stoki, pokryte przeważnie lasy bukowe z koloniami drzew szpilkowych i nielicznymi kępami drzew owocowych, pozostałymi po zniszczonych gospodarstwach. W pobliżu, na miejscu nieistniejącej wsi Łuch (Łuh) można zaobserwować pozostałości tarasów pól uprawnych. Ok. 200 m na północ od bacówki stary cmentarz, a za nim żelazny krzyż pańszczyźniany z 1848 r. W pobliżu znajdują się też pozostałości (podmurówka i schody) drewnianej cerkwi istniejącej do 1947 roku. W pobliskiej Kalnicy jest wyciąg narciarski, a w Smereku basen.

Oferta turystyczna

Schronisko, czynne cały rok, dysponuje pokojami 1, 2, 3, 5, 8 i 9 osobowymi. Koszt noclegu (ze śniadaniem) niezależnie od pokoju to 35 zł. W sezonie letnim można znaleźć nocleg w małej bacówce i na polu namiotowym. Turyści maja do dyspozycji stylowo urządzoną jadalnię z kominkiem. Łazienki z natryskami znajdują się w przyziemiu budynku.

Honorowane są zniżki PTTK i honorowych dawców krwi. Schronisko prowadzi sprzedaż pamiątek, a wyżywienie oferuje bufet turystyczny. W bacówce nie ma prądu elektrycznego, ale wieczorami włączony zostaje agregat prądotwórczy. Nowością jest - obecnie uruchamiany - system zasilania, oparty na współpracujących ze sobą solarach, ogniwach fotoelektrycznych, wiatraku i sterowanym komputerowo agregacie.

Historia schroniska

Bacówka powstała w ramach realizacji programu rozwoju i zapewnienia bazy turystycznej w ramach tzw. turystyki kwalifikowanej. Pomysłodawcą był Edward Moskała, stąd popularna nazwa tych bacówek - "moskałówki". Jesienią 1974 r. ustalono lokalizację, w 1975 poprowadzono drogę dojazdową i postawiono fundamenty wraz z przyziemiem. Roboty ciesielskie wykonali górale z Zawoi pod Babią Górą. Wiosną 1976 doprowadzono do budynku bacówki wodę, a jesienią schronisko oddano do użytku.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Bacówka Jaworzec (Autor: Iwona Grabska, CC BY 2.5)
Bacówka Jaworzec Nocą (Autor:Tomasz Nowicki, http://www.tomasznowicki.pl/)
Bacówka Jaworzec zimą (Źródło: http://subiektywnyprzewodnikpogorach.blox.pl)