Chatka Puchatka

Schronisko Chatka Puchatka

Najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, usytuowane poniżej wschodniego wierzchołka masywu Połonina Wetlińska, na wysokości 1228 m n.p.m. Schronisko, zwane popularnie „Chatką”, lub „Tawerną” powstało, jako wojskowa strażnica obserwacyjna w pierwszej połowie lat 50-tych. W 1956 r. przejęło je PTTK, jednak panujące wówczas warunki w Bieszczadach tzn. brak asfaltowych dróg dojazdowych, brak punktów zaopatrzenia w żywność powodowały, że nowy właściciel nie mógł znaleźć osoby, która podjęłaby się prowadzenia placówki. Budynek przez jakiś czas stał opuszczony, nocowali tu "na dziko" przygodni turyści.

Oferta turystyczna

Oferuje 20 miejsc noclegowych w dwóch salach zbiorowych. Cena noclegu (z własnym śpiworem) wynosi 16 zł. Posiada świetlicę i bufet, w którym można zaopatrzyć się w ciepły posiłek, napoje, słodycze.

Schronisko dla tzw. "prawdziwych turystów", nie posiada energii elektrycznej, bieżącej wody i kanalizacji. Wodę pitną trzeba przynosić z odległego ok. 600 m źródła, dlatego wrzątek z kuchni jest płatny. Ubikacja znajduje się na zewnątrz (jedynie zimą dla zameldowanych dostępna wewnątrz budynku). Kąpiel i mycie odbywa się przy pobliskim źródełku. Oświetlenie naftowe. Rekompensatą są piękne widoki na 360 stopni, oraz cudowne wschody i zachody słońca.

Historia schroniska

Wybudowane po II wojnie światowej przez wojsko służyło jako posterunek obserwacyjny, który po wojnie porzucono. Nie wszystkim korzystającym z obiektu chciało się schodzić do odległego lasu po opał, więc zdarzały się przypadki palenia drzwi, czy desek z podłogi i sufitu, w celu ogrzania się lub ugotowania posiłku. Kres dewastacji postanowili położyć początkowo harcerze, a następnie studenci, którzy zbudowali tymczasowe prycze dla 40 osób. W 1956 roku schron został przejęty przez PTTK i przez kilka sezonów rzeszowski oddział PTTK prowadził tu sezonowe, prymitywne schronisko, w którym na okres zimowy drzwi i okna zabijano deskami.

W tym czasie nazywane było „Chatką Puchatka”, lub „Republiką Wetlińską”. Sytuacja zmieniła się po wybudowaniu szosy, tzw. "obwodnicy bieszczadzkiej". W latach 1965 - 66 przeprowadzono gruntowny remont budynku, w którym od 1967 r. funkcjonuje całoroczne, ogólnodostępne schronisko turystyczne. Pierwszym dzierżawcą został znany, bieszczadzki pionier Ludwik Pińczuk z Leska.

Kontakt

  • Telefon: +48 502 472 893
  • Adres: Chatka Puchatka, 38-608 Wetlina
  • Mail: brak
  • Strona: Chatka Puchatka

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Chatka Puchatka (Autor: Marcin, CC BY-SA 4.0)
Schronisko Chatka Puchatka zimą (Autor: Grzegorz Pietrzak, CC BY-SA 3.0)
Połonina Wetlińska (Autor: Marcin, CC BY-SA 4.0)