Chata Socjologa

Chata Socjologa

Schronisko położone jest na szczycie Otryt na wysokości 896 m n.p.m. Na zewnątrz Chaty znajduje się taras, z którego rozciąga się widok na Połoninę Wetlińską. Obok znajduje się też polana widokowa z której można oglądać Połoninę Caryńską. W samej chacie na parterze znajduje się sala kominkowa z kuchnią a na piętrach przygotowane są pomieszczenia do spania. W schronisku nie ma światła elektrycznego, które zastępują świece a wodę trzeba przynosić z ujęcia obok Chaty.

Oferta turystyczna

Chata oferuje 50 miejsc noclegowych w cenie dorośli 15 zł, osoby do 26 roku życia (uczniowie i studenci) 10 zł. Dzieci do 10 roku życia bez opłat (dotyczy również pola namiotowego). W pobliżu chaty możliwość rozbicia namiotu w cenie 10 zł doba/os.

W schronisku nie prowadzi się sprzedaży artykułów spożywczych czy gospodarczych, trzeba więc takie rzeczy zabrać ze sobą. W schronisku możemy dostać wodę i poczęstują nas herbatą.

Chata Socjologa to miejsce nie tylko dla szukających noclegu turystów – właściciele oferują wiele innych form wypoczynku – wieczory integracyjne przy ognisku i muzyce, proponuje organizacje obozów i spotkań naukowych, konferencji artystycznych. Odbywają się tu także słynne, cykliczne imprezy:

  • Pieczenie Barana – w ostatni weekend września. Przygotowania obejmują zbieranie drewna w lesie oraz gromadzenie zapasów, w samo święto od południa piecze się barana, wieczorem jest spożywany przy lokalnych piosenkach, podaniach i legendach. Impreza zwykle trwa do białego rana. Impreza jest zamknięta (klubowa), na ten czas schronisko wyłączane jest z ruchu turystycznego.
  • Sylwester – w surowych bieszczadzkich warunkach widok nienagannie ubranych dam i mężczyzn jedzących z metalowych misek aluminiowymi sztućcami może przyprawić o uśmiech – jednak aby zapisać się na listę gości, należy dokonywać rejestracji już kilka miesięcy wcześniej.

Historia

Budynek powstał w 1973 roku dzięki pomysłowi i pracy ówczesnego pracownika Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, który z grupą przyjaciół postanowił zorganizować miejsce do spotkań z dala od zgiełku dalekiego miasta i… inwigilacji Urzędu Bezpieczeństwa. Zdecydowano się na Otryt, gdzie własnymi silami zaczęto wznosić siedzibę Klubu Otryckiego.

Wraz ze zmianami ustrojowymi zanikła potrzeba alternatywnej dyskusji nad bieżącą sytuacją i schronisko zaczęło nabierać typowo turystycznego charakteru, jednak głównych idei założycieli tego miejsca nie zdołał pokonać nawet pożar, który strawił budynek w 2003 roku. Dzięki działalności Klubu Obryckiego, w szybkim tempie zorganizowano odbudowę.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Chata Socjologa (Autor: Exan, Public Domain)
Chata Socjologa zimą (Autor: Olek Nagowski, http://www.otryt.bieszczady.pl/)
Chata Socjologa sprzed pożaru w 2003 (http://www.otryt.bieszczady.pl/)