Pod Honem

Bacówka pod Honem

Bacówka Pod Honem (Cisna) położona na 668 m n.p.m. znajduje się u podnóża góry Hon, 1 km od miejscowości Cisna, przy czerwonym szlaku z Cisnej przez Chryszczatą do Komańczy. Schronisko zostało wybudowane w ramach turystyki kwalifikowanej przez PTTK. W schronisku znajduje się również punkt ratunkowy GOPR. W ostatnim czasie dość często zmieniają się właściciele i ciężko ustalić stan faktyczny obiektu oraz prawdziwość opinii krążących o nim.

Oferta turystyczna

Schronisko oferuje 44 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4 i 8 osobowych. Ceny zaczynają się od 25 zł za noc w pokoju wieloosobowym do 35 zł w pokoju dwuosobowym. Nocleg "na glebie" kosztuje 10 zł. Przy schronisku można spokojnie rozbić namiot.

Schronisko nastawione jest na turystykę indywidualną, ale można też zarezerwować nocleg dla grup zorganizowanych, wycieczek szkolnych i kolonii. Kuchnia w bacówce oferuje smaczne, domowe jedzenie, można zamówić całodzienne wyżywienie.

Historia Cisnej

Wieś letniskowa Cisna, znana wcześniej, jako Czyasna (Ciasna), położona jest w dolinie rzeki Solinki, w otoczeniu Gór Ciśniańskich. Założona została na prawie wołoskim przez rodzinę Balów w 1522 r. W XVIII - XIX w. Była własnością rodziny Fredrów, którzy w 1810 r. założyli hutę żelaza. Pozyskując w rejonie Hyrlatej ubogą rudę, wytwarzali narzędzia rolnicze, garnki i piece. W książce "Trzy po trzy" Cisnę opisał Aleksander Fredro.

Na przełomie XIX i XX w. wybudowano tu kolejkę leśną, prowadzącą do Nowego Łupkowa i Kalnicy. Jej skansen znajduje się w pobliskim Majdanie. Cisna została zniszczona w czasie walk z oddziałami UPA w latach 1944 - 46. Obecnie jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości w Bieszczadach. Dzięki położeniu wśród zalesionych szczytów, panuje tu specyficzny mikroklimat. Cisna znana jest z bardzo dużej ilości opadów rocznych. Przed laty przebojem była piosenka Krystyny Prońko "Deszcz w Cisnej".

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Bacówka pod Honem