Schronisko Smolnik

Schronisko Smolnik

Opis i lokalizacja

Niegdyś schronisko mieściło się w przeniesionej tu 150-leniej łemkowskiej chacie, położonej na na zboczu Magurycznego. Nowe schronisko jest dość wierną kopią budynku strawionego przez pożar w 2010 roku. Opiekunowie zadbali, żeby nowe schronisko jak najbardziej nawiązywało do tego starego. Z jednej strony bardzo żal tego starego, zabytkowego obiektu, z drugiej strony schronisko po odbudowie zapewnia standard niedostępny we wcześniejszym obiekcie.

Do schroniska najłatwiej dotrzeć z miejscowości Smolnik, do której prowadzi droga nr 897 z Ustrzyk Górnych do Komańczy. Przez Smolnik prowadzi też szlak turystyczny "Śladami dobrego wojaka Szwejka", który w Polsce rozpoczyna się na Przełęczy Łupkowskiej i prowadzi dalej do Sanoka.

Oferta turystyczna

Schronisko jest czynne cały rok a na turystów czeka 20 miejsc noclegowych w 2 osobowych pokojach z łazienkami w tym jeden dwupokojowy apartament. Wszystkie pokoje są elegancko wykończone, wyposażone w wygodne łóżka i stylowo wyposażone co można zobaczyć na zdjęciach w galerii poniżej. Cena noclegu niezależnie od pokoju to 60 zł. W schronisku na glebie może spać 20 osób na udostępnianych materacach w cenie 20 zł (ewentualnie więcej na własnych). Na stronie dostępny jest system rezerwacji, gdzie w wygodny sposób można sprawdzić terminy i samodzielnie dokonać rezerwacji noclegu.

Warto też wspomnieć o domowej kuchni i wypiekanym na miejscu chlebie. Pełne wyżywienie przy wcześniejszej rezerwacji a dla niespodziewanych gości zawsze znajdą się pierogi, bigos czy fasolka po bretońsku.

Osoby odwiedzające schronisko mają kilka ciekawych możliwości spędzenia czasu poza wędrówkami po okolicy. Organizowane są przejazdy off-road samochodami z napędem na cztery koła lub wozami taborowymi po wybranej trasie. Nie lada atrakcją są loty widokowe pod okiem doświadczonych pilotów, którzy często tu zaglądają lub są w tym celu zapraszani do schroniska.

Historia schroniska

Cyt. Od 8 lutego 2010 Schronisko w obrazach i słowach, jakie przechodniu znajdziesz na tej stronie, to już historia, ale i plan na wiele kolejnych miesięcy; wiadomość o tym, że budynek spłonął, niestety nie jest tylko plotką ani złym snem. Dziękujemy za wszystkie słowa otuchy dla nas, przede wszystkim dla Kasi, naszej Królowej, dziś bez drewnianego pałacu. Ostatnio często czytamy i słyszymy, że duch Schroniska to to, co gra w duszy tym, którzy tu bywają. To było w tym miejscu tak naprawdę ważne, i właśnie to nie spłonęło.

Cyt. 8 lutego 2012 minęły dwa lata od dnia, kiedy Schronisko spłonęło. To prawda, ale i nie łże nikt, kto był tej zimy nad Smolnikiem i twierdzi, że nad Schroniskiem widział dym z kominów. Jeszcze nie jest otwarte, ale nowy rok 2012 przywitaliśmy pod dachem i w cieple. Jaskółek jeszcze nie widać, ale wiemy, że właśnie ta wiosna otworzy nam podwoje! Świerkowy gont, podłogi, piece, łazienki, drzwi, schody, każdego dnia czegoś przybywa. Sroga zima jest wszędzie, ale już nie wewnątrz Schroniska.

Na dzień dzisiejszy (listopad 2016) nowe schronisko jest w dużej części ukończone. Jedynym sprzętem jaki ocalał po starym schronisku jest koza (piecyk), od której rozpoczął się pożar. Dzięki ludziom opiekujących się schroniskiem udało się zebrać sporo wiekowych sprzętów podobnych tym, które spłonęły. Piec stanął w tym samym miejscu co poprzedni, odbudowany na wzór poprzedniego. Układ całego schroniska i pokoje są takie same jak we wcześniejszym schronisku.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Smolnik (Źródło: http://www.smolnik.info.pl/)
Stare Schronisko Smolnik (Źródło: http://www.smolnik.info.pl/)
Droga do schroniska (Źródło: http://www.smolnik.info.pl/)
Łazienka w pokoju nr 1 (Źródło: http://www.smolnik.info.pl/)
Pokój nr 2 (Źródło: http://www.smolnik.info.pl/)
Pokój nr 5 (Źródło: http://www.smolnik.info.pl/)