Schronisko Łupków

Schronisko w Łupkowie

Schronisko położone jest u podnóża przełęczy Łupkowskiej w widłach dwóch strumieni, piętnaście minut od stacji kolejowej w nieistniejącej już wiosce Łupków. W miejscu gdzie stoi schronisko znajdowała się łemkowska wieś. Jej mieszkańcy przetrwali obydwie wojny światowe lecz musieli opuścić swoje domostwa podczas walk z bandami UPA i niesławnej akcji "Wisła". Po starej wsi Łupków pozostał tylko budynek stacji PKP oraz resztki cmentarza.

Samo schronisko to drewniana, piętrowa chata ze spadzistym dachem. W centralnej części stoi piec kuchenny, który jest sercem chałupy. Za kominem ustawiono masywny stół wraz z ławami gdzie jest jadalnia. Na parterze znajduję się też pomieszczenie gospodarcze, łazienka i mała kuchnia, która w razie nadmiaru gości służy jako tymczasowa sypialnia. Sypialnia właściwa znajduje się na poddaszu, gdzie rozłożone są materace.

Klimat

Schronisko w Łupkowie zachowało klimat schroniska z dawnych lat, nie znajdziemy tu śladu komercji. Sypialnia jest wspólna, warto zabrać ze sobą śpiwór (schronisko dysponuje kocami), posiłki je się przy wspólnym stole. Brak tu prądu, stąd konieczna jest latarka, wodę trzeba nosić ze studni, a dopiero ostatnimi czasy pojawił się zasięg telefonii komórkowej. Nocleg w schronisku kosztuje 12 zł.

Jest za to spokój, cisza, piękne widoki dookoła. Można też wziąć psa, kota, dziecko lub kobietę jeżeli znajduje się pod ręką. Gospodarz jako pierwszą czynność, którą można robić w schronisku, wymienia nicnierobienie. Poza tym można pogadać, poczytać czy połazić po okolicy lub w góry. Czyli wszystko co jest człowiekowi potrzebne do szczęścia i wypoczynku. Oczywiście dla zwolenników kontaktu z przyrodą i drugim człowiekiem, miłośnicy luksusowych hoteli powinni zdecydowanie unikać.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Łupków (źródło: http://lupkow.info/)
Schronisko Łupków zimą (źródło: http://lupkow.info/)
Panorama otoczenia schroniska (źródło: http://lupkow.info/)
Kuchnia w schronisku (źródło: http://lupkow.info/)
Piec w schronisku (źródło: http://lupkow.info/)
Sypialnia w schronisku (źródło: http://lupkow.info/)