Schronisko Koliba

Schronisko Koliba

W malowniczej dolinie Caryńskie pomiędzy masywami Połoniny Caryńskiej i Magury Stuposiańskiej na Przełęczy Przysłup Caryński (777 m n.p.m.) znajduje się schronisko górskie Koliba. Do 2010 roku działało tutaj stare schronisko wybudowane jeszcze w 1972 roku, a na jego miejsce powstało nowe nawiązujące wyglądem do przedwojennych, karpackich schronisk. Jest schroniskiem studenckim Politechniki Wrocławskiej a jego gospodarzami są Karolina i Tomasz Jędrusiakowie.

Najprościej, od wschodu, można dostać się do schroniska z miejscowości Bereżki - żółtym szlakiem dojdziemy tutaj w 45 min, lub nieco dłużej niebieskim z Pszelin. Z zachodu można wybrać się niebieskim szlakiem z Dwernika - 2,5h. Można też wybrać trasę wzdłuż potoku Caryńskiego (czerwony szlak) z miejscowości Nasiczne - 1h.

Oferta turystyczna

W schronisku dostępnych jest 30 miejsc noclegowych w pokojach 2, 6 oraz wieloosobowych - ceny od 25 do 40 zł. W przypadku braku miejsc dostępna jest "gleba" za 15 zł, można też rozbić namiot 8 zł. Doliczyć trzeba opłatę klimatyczną 1,6 zł.

Centralne miejsce w schronisku zajmuje sala z kominkiem, na dole jest też kuchnia i łazienka. Na górze jest część sypialna. Koło schroniska znajdziemy miejsca na ognisko i wiatę oraz drewnianą ubikację.

Nieistniejąca wieś Caryńskie

W dolinie Caryńskie leżała, nieistniejąca już dziś, wieś o tej samej nazwie. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z 1620 roku. Centralnym punktem wsi była bojkowska cerkiew z 1770 roku, której ruiny możemy tam zobaczyć do dzisiaj. Można też znaleźć fundamenty budynków, starych studni i piwnic. Wieś przestała istnieć po II WŚ kiedy mieszkańcy zostali wysiedleni do ZSRR a budynki wraz z cerkwią spalono.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Koliba (Autor: Jerzy Opioła, Public Domain)
Stare schronisko Koliba (Autor: Bladyniec, Public Domain)
Panorama z Przysłopu Caryńskiego (Autor: GringoPL, CC BY-SA 3.0)