Schronisko Markowe Szczawiny

Schronisko Markowe Szczawiny

Schronisko Markowe Szczawiny położone jest na stokach Babiej Góry 1 725 m n.p.m, najwyższego szczytu w Beskidzie Żywieckim. Samo schronisko znajduje się zdecydowanie niżej na polanie położonej na wysokości 1 1180 m. Na szczyt Babiej Góry możemy dojść żółtym lub czerwonym szlakiem a wędrówka zajmie nam około 1:30h.

Do schroniska najłatwiej się dostać z miejscowości Zawoja, prowadzą stamtąd dwa szlaki - żółty i zielony. Dobrym punktem orientacyjnym jest Dom Turysty PTTK Hanka. Zielonym szlakiem dotrzemy tam w 1:30h przechodząc obok obszaru ochrony ścisłej na terenie Babigórskiego Parku Narodowego. Żółty szlak to trochę dłuższa trasa, prowadząca obok pomnika przyrody Grubej Jodły - drzewa liczącego sobie ponad 600 lat. Można też dotrzeć z Przełęczy Lipnickiej (przechodzi tędy droga dla samochodów) niebieskim szlakiem w ciągu 1:30h.

Oferta turystyczna

W schronisku jest 40 miejsc noclegowych w 2, 3, 4, 6, 8 i wieloosobowych. Pokoje 2 i 3 osobowe mają oddzielne łazienki. Ceny noclegów zaczynają się od 31 zł w pokojach wieloosobowych po 52 zł za osobę w pokoju 2 osobowym z łazienką. Po wyczerpaniu miejsc można spać „na glebie” za 24 zł. Schronisko jest nowe, pokoje są zadbane i bardzo ładnie się prezentują z dużą ilością drewna użytego do ich wykończenia.

Kuchnia w schronisku czynna jest od 8:00 do 20:00 (w sezonie letnim może być czynna dłużej). Ceny za jedzenie wahają się od 8 do 10 zł za zupę i od 16 do 22 zł za drugie danie. Dostępne jest też menu śniadaniowe a w weekendy można załapać się na domowe ciasto. Z drugiej strony trzeba napisać, że w internecie krąży sporo niepochlebnych opinii na temat kuchni - głównie o nadużywaniu mikrofali.

Obok schroniska mieści się GOPR-ówka, gdzie powstało Muzeum Turystyki Górskiej. Dodatkowo dla grup organizowane są z zakresu ratownictwa górskiego, poruszania się po górach w różnych warunkach i posługiwania się sprzętem.

Historia schroniska

Obecny obiekt powstał w 2009 roku zastępując wysłużone i rozebrane poprzednie schronisko. Otwarcie schroniska nastąpiło w 1906 roku - było ono niewielkie, składało się z kuchni i jadalni oraz dwóch izb dla pań i panów. Od 1922 roku trwała ciągła rozbudowa schroniska, aż do czasów wojennych. Potem schronisko przejęło PTTK przeprowadzając w 1964 roku remont. Przed rozbiórką w 2007 roku, schronisko posiadało 64 miejsca noclegowe, własne ujęcie wody i oczyszczalnie, agregat prądotwórczy i kotłownię.

Kontakt

Aktualizacja danych (sierpień 2016)

Galeria

Schronisko Markowe Szczawiny (Autor: Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0)
Schronisko Markowe Szczawiny zimą (Autor: Patrycja Towarek, Źródło: http://markoweszczawiny.pttk.pl/)
Stare Schronisko Markowe Szczawiny (Autor: Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0)