Schronisko Krawców Wierch

Schronisko na Krawców Wierch

Schronisko położone jest na Hali Krawculi u podnóża Krawcowego Wierchu 1 071 m n.p.m, którego szczytem przebiega granica polsko - słowacka. Szczytem biegnie główna grań Orawskich Beskidów, które później przechodzą w grań Beskidu Żywieckiego. Z uwagi na dość dużą odległość od głównych szlaków turystycznych schronisko nie jest tak często odwiedzane.

Do schroniska na Krawcowym Wierchu można dotrzeć, z miejscowości Glinka (1km od miejscowości Ujsoły), żółtym szlakiem w ciągu 2h. Schronisko można też traktować jako bazę noclegową podczas wędrówki ze schroniska na Rycerzowej w kierunku Rysianki czy do schroniska na Hali Mizowiej. Niedaleko schroniska (w kierunku południowym) znajduje się przełęcz, którą można przejść na słowacką stronę.

Oferta turystyczna

Schronisko dysponuje 35 miejscami noclegowymi w pokojach 2 i 3 osobowych (35 zł nocleg) oraz wieloosobowych (30 zł nocleg). Nocleg na glebie to koszt 15 zł, można też z własnym namiotem w cenie 10 zł. Komplet pościeli kosztuje również 10 zł.

W schronisku funkcjonuje kuchnia czynna od 8:00 do 20:00. Ceny nie są wysokie, zupa to wydatek około 10 zł, drugie dania zaczynają się od 15 zł. W kuchni można zjeść dania wegetariańskie oraz robione z miejscowych grzybów czy jagód.

Można tu też wypożyczyć narty do wycieczek Ski Tourowych oraz rakiety śnieżne. Cena za narty to 20 zł a rakiety 15 zł.

Jednak chyba największą wartością tego miejsca jest jego charakter. Jest to jedno z niewielu schronisk górskich, które zachowało niekomercyjny charakter. Głównie tutaj zasługa Szymona Kreczmera, który jest tutaj obecnie gospodarzem (wcześniej był w latach 2000 - 05). Wszyscy, którzy tęsknią za pierwotnym charakterem schronisk powinni tutaj przyjść.

Historia schroniska

Bacówka na Krawcowym Wierchu jest stosunkowo "młodym" schroniskiem, powstała w latach 1975 - 76. Było one odpowiedzią PTTK na inicjatywę budowy sieci bacówek na terenie Polskich Karpat. Wyglądem przypomina kilkanaście innych powstałych w tym czasie bacówek w całym paśmie Beskidów, aż po Bieszczady.

Kontakt

Aktualizacja danych (sierpień 2016)

Galeria

Schronisko Krawców Wierch (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)
Schronisko Krawców Wierch zimą (Autor: Marek Slusarczyk, CC BY-SA 2.5)