Schronisko Hala Lipowska

Schronisko na Hali Lipowskiej

Schronisko położone jest na Hali Lipowskiej - jest to polana położona na zboczu góry Lipowskiej (1 324 m n.p.m.). Schronisko położone jest na wysokości 1 290 m n.p.m. Polana znajduje się na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Dojść do schroniska można z:

  • z Hali Boraczej - 1.30 godziny,
  • z Rajczy przez Halę Redykalną - 2.50 godziny,
  • ze Złatnej - 2.40 godziny,
  • z Hali Rysianki - 0.15 godziny.

Oferta turystyczna

Schronisko dysponuje 49 miejscami noclegowymi w cenie od 28 zł w pokoju 10 osobowym. Do dyspozycji są też pokoje od 2 do 8 osobowych - najdroższa jest dwójka i kosztuje 40 zł za osobę. Za komplet pościeli zapłacimy 8 zł. Istnieje też możliwość rozbicia namiotu na polu namiotowym w cenie 10 zł. W kuchni oferowane są pierogi domowej roboty (17 zł), naleśniki czy naleśniki z jagodami (14 zł). Schronisko honoruje zniżki PTTK (20%), Euro 26, Honorowy Dawca Krwi, Naturfreunde Internationale (wszystkie 10%).

Do dyspozycji gości jest też sauna fińska (60 zł), możliwość wykorzystania bacówki z grillem (dla gości bezpłatna) oraz krąg na ognisko. W pobliżu znajduje się boisko do siatkówki oraz wyciąg narciarski (450 m). Właściciele organizuję też liczne imprezy i zapewniają atrakcje turystyczne. Schronisko zostało uznane z najlepsze w II rankingu schronisk górskich (wg. magazynu NPM).

Historia schroniska

Oficjalne otwarcie schroniska miało miejsce w 1932 roku, budowę zainicjowano w 1931 roku przez niemieckie towarzystwo górskie Beskidenverein. Miało ono 5 pokoi z 22 łóżkami oraz kuchnię, jadalnię i zaplecze. W okresie przed II wojną światową toczyła się walka o turystów pomiędzy tym schroniskiem a schroniskiem na Hali Rysiance, które było wybudowane przez Polaków.

Mimo, że pod koniec wojny gospodarz Marcin Lach przyjmował tu partyzantów i dezerterów, schronisko nie ucierpiało w wyniku działań wojsk niemieckich. Jednak schronisko wymagało remontu od wewnątrz, który zakończył się w 1946 (już z inicjatywy PTT) - obiekt posiadał 32 miejsca noclegowe.

W latach 1973 - 80 dokonano przebudowy praktycznie całego schroniska (zostało podpiwniczenie) i w tej postaci schronisko prezentuje się nam dzisiaj.

Kontakt

Aktualizacja danych (sierpień 2016)

Galeria

Schronisko na Hali Lipowskiej (Źródło: http://lipowska.com.pl/)
Schronisko na Hali Lipowskiej zimą (Źródło: http://lipowska.com.pl/)
Wnętrze schroniska (Źródło: http://lipowska.com.pl/)