Schronisko Błatna

Schronisko na Błatnej

Schronisko położone jest na wysokości 891 m n.p.m. obok szczytu Błatnej na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Ze schroniska rozciąga się piękna panorama na szczyty Beskidu Śląskiego. W okolicy znajduje się rezerwat bukowy, jaskinia Klimczoka (rejon Trzech Kopców) oraz jezioro zaporowe w Wapiennicy.

Do schroniska najłatwiej dostać się z Brennej zielonym szlakiem (1:30 h) lub z dworca PKP Wapiennica szlakiem niebieskim (3 h). Można też dojść ze schroniska na Szyndzielni przez Klimczok (1:45 h).

Oferta turystyczna

W schronisku nocleg może znaleźć 50 osób. Nocleg w schronisku kosztuje 25 zł w pokoju wieloosobowym i 70 zł w pokoju dwuosobowym. Przy rezerwacji noclegu na dwie noce zniżki. Opłata za pościel to 8 zł. W schronisku funkcjonuje kuchnia i bufet a w okresie letnim podawane są potrawy z grilla w ogrodzie.

Kilkaset metrów od schroniska znajduje się gospodarstwo agroturystyczne - Rancho Błatna. Oferuje noclegi, przejażdżki konne po okolicy oraz organizacje imprez dla grup. Ceny noclegów to 40 zł za pokój wieloosobowy i 45 za pokój 2 lub 3 osobowy z łazienką. Wynajęcie koni kosztuje 35 zł / 1h (z instruktorem 40 zł).

Historia schroniska

Schronisko zostało wybudowane w latach 1925 - 26 przez Niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody. Miejsce od początku cieszyło się sporą popularnością ponieważ przebiegał tędy szlak prowadzący na Klimczok i Szyndzielnię. W tym czasie, Polskie Towarzystwo Turystyczne, planowało wybudować konkurencyjne schronisko, jednak brak środków i budowa innego schroniska pokrzyżowały te plany.

PTT przejęło to schronisko po wojnie, odbudowując je i otwierając ponownie dla turystów już w sierpniu 1945 roku. Lata 60-te to intensywna rozbudowa schroniska, powstaje jadalnia, modernizowana jest kuchnia i sanitariaty, doprowadzono energię elektryczną i zainstalowano centralne ogrzewanie.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko na Błatnej (Autor: Mariusz, CC BY-SA 3.0)