Schronisko Wielka Racza

Schronisko na Wielkiej Raczy

Schronisko położone jest zaraz pod szczytem Wielkiej Raczy na wysokości 1 236 m n.p.m. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której rozciągają się widoki na Beskid Sądecki, Żywiecki oraz pasma górskie na Słowacji. Przez schronisko na Wielkiej Raczy biegnie popularny szlak w Beskidach ze Zwardonia do Rajczy przez szczyty górskie. Po słowackiej stronie, niedaleko szczytu, znajduje się też kilka wyciągów narciarskich w Snowparadise.

Do schroniska można dojść:

  • żółtym szlakiem z Rycerki Górnej - 2h,
  • czerwonym z Wielkiej Rycerzowej - 4h (szczytami górskimi),
  • czerwonym ze Zwardonia - 4:20h (szczytami górskimi).

Oferta turystyczna

Pokoje w schronisku są raczej wieloosobowe od 6 do 10 osób. Koszt noclegu to 30 zł (za pościel trzeba dopłacić 8 zł), za podłogę zapłacimy 15 zł. Przy schronisku można też rozbić namiot za 20 zł.

Jeżeli chodzi o ceny posiłków to raczej należą do umiarkowanych, zupy to wydatek między 7 a 11 zł, za drugie danie trzeba zapłacić od 17 do 25 zł.

W schronisku jest też sauna 60 zł/h oraz możliwość wypożyczenia rakiet śnieżnych 15 zł za dzień.

Historia schroniska

Schronisko powstało z inicjatywy PTT w 1934 roku. Z uwagi na dość istotne położenie, w czasie II Wojny Światowej stacjonowały tu oddziały polskiego wojska a potem wojska Wermahtu. Po wojnie tereny te stanowiły strefę nadgraniczną i ruch turystyczny był mocno ograniczony. W 1964 roku komisja PTTK, która przyjechała na miejsce chciała podjąć decyzję o zamknięciu obiektu. Przeciwny temu był Edward Moskała, dzięki któremu zamiast zamknąć schronisko zdecydowano się na jego remont. Później kiedy otwarto szlak graniczny, schronisko stało się jednym z bardziej popularnych w tej części Beskidów.

Kontakt

Aktualizacja danych (sierpień 2016)

Galeria

Schronisko na Wielkiej Raczy (Autor: Marcin Szala, Public Domain)
Schronisko na Wielkiej Raczy zimą (Autor: Patrycja Towarek, Źródło: http://wielka-racza.pttk.pl/)