Schronisko Przegibek

Schronisko na Przegibku

Schronisko położone na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego niedaleko Przęłęczy Przegibek na wysokości 1000 m n.p.m. Mimo braku jakiegoś wybitnego szczytu w okolicy to lokalizacja pomiędzy szczytem Wielkiej Raczy i Wielkiej Ryczerzowej czyni go świetną bazą wypadową w obu kierunkach. Szlak na Rycerzową zajmuje nieco ponad 1:45h a na Raczę 3h. W pobliżu znajdują się też dwa ścisłe rezerwaty przyrody Śrubita i Dziobaki.

Do schroniska najłatwiej dostać się czarnym szlakiem (3:10h) z Rycerki Dolnej przez Będoszkę Wielką. Opcjonalnie zielonym (2:15h), ale ponad połowa szlaku prowadzi wtedy drogą asfaltową.

Oferta turystyczna

W schronisku przewidziano nocleg dla 38 turystów, choć przy braku miejsc w pokojach istnieje możliwość spania na podłodze. Noclegi w pokojach 2, 4, 6 i 12 osobowych kosztują od 36 zł do 28 zł, podłoga 20 zł. Komplet pościeli to wydatek 6 zł. Pokoje są skromnie urządzone, ale schludne i czyste.

Ceny w kuchni umiarkowane a dania smaczne i uzupełniane zbieranymi w pobliskich lasach grzybami czy jagodami. Po wcześniejszej rezerwacji można zamówić pieczenie prosiaka czy barana.

Warto wybrać się na Będoszkę Wielką, gdzie stoi okazały krzyż postawiony tutaj z okazji 2000 lecia chrześcijaństwa. Na przełęczy znajduję się kapliczka, gdzie można zajrzeć i zobaczyć sakralną sztukę góralską.

Historia schroniska

Pierwsze schronisko powstało w tym miejscu w 1923 roku. Był to domek letniskowy przeniesiony z Żywca, do którego właściciel przyprowadzał wycieczki w ramach Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1935 roku, PTT odkupiło budynek i urządziło w nim schronisko turystyczne dostępne dla wszystkich. 3 lata później po modernizacji i rozbudowie otwarte było przez cały rok. Od 1987 roku do dziś właścicielami są państwo Anna i Janusz Frontowie. Dzięki ich staraniom budynek powiększono i nadano mu kształt zbliżający go do tutejszej zabudowy góralskiej.

Kontakt

Aktualizacja danych (marzec 2017)

Galeria

Schronisko na Przegibku (fot. Marcin, CC BY-SA 3.0)
Pokój w schronisku (Źródło: przegibek.pttk.pl)
Jadalnia w schronisku (Źródło: przegibek.pttk.pl)