Schronisko Hala Miziowa

Schronisko na Hali Miziowej

Schronisko na Hali Mizowej jest najwyżej położony schroniskiem w Beskidzie Żywieckim. Leży na stokach Pilska (1 557 m) na wysokości 1 330 m n.p.m. Latem jest to doskonała baza wypadowa na wędrówki po szczytach Beskidu. Najbliżej Pilsko, które z uwagi na swoją wysokość charakteryzuje się piętrową, alpejską roślinnością. Ze schroniska prowadzi też szlak na Babią Górę (Diablak 1 725 m) - najwyższy szczyt tego pasma. W stronę zachodnią możemy wyruszyć przez Palenicę i Trzy Kopce do schroniska Rysianka. Zimą Hala Miziowa przeistacza się w bazę narciarską z licznymi wyciągami, które prowadzą tutaj z Korbielowa.

Najłatwiej dotrzeć do schroniska z wspomnianego wyżej Korbielowa, z którego prowadzi kilka szlaków turystycznych.

  • zielony szlak prowadzący blisko wyciągów narciarskich doprowadzi nas do schroniska w 2h.
  • żółty szlak prowadzący Doliną Buczynki to również 2h wędrówka.
  • kolejny szlak prowadzi przez Przełęcz Przysłop, Uszczawne Wyżne i Skałkę (1 235m). To trochę dłuższa trasa, przejście jej zajmie nam około 3h.

Oferta turystyczna

Jak na warunki beskidzkie schronisko jest dość duże i dysponuje 88 miejscami noclegowymi. Na trzech piętrach do dyspozycji turystów dostępne są 1, 2, 3, 4 (z łazienkami lub bez), 5 i wieloosobowe pokoje. Z cenami sytuacja jest dość niecodzienna bo noclegi są tańsze w okresie letnim (IV – XI) od 50 zł za pokój 1 osobowy po 190 zł za pokój 5 osobowy. W pokojach zbiorowych nocleg kosztuje 29 zł bez pościeli. W zimie noclegi kosztują analogicznie od 65 zł do 250 zł, w pokoju zbiorowym 29 zł. Jak widać po cenach to dużo większy ruch turystyczny panuje tutaj zimą, kiedy jest sezon na narty.

W schronisku funkcjonuje również bufet na 80 osób oferujący pełne wyżywienie oraz możliwość wykupienia pakietów do osób indywidualnych oraz grup. Ceny są trochę wyższe niż standardowo w schroniskach co nie znaczy, że jakoś specjalnie drogo. Przy schronisku funkcjonują też dwie chaty drewniane, gdzie dostępne są dania z grilla. Istnieje możliwość wynajęcia tych chat dla grup max 40 osób i 70 osób. Przy schronisku organizowane są liczne zajęcia terenowe od szkoleń górskich, przez paintball czy zawody strzeleckie po pikniki tematyczne.

W okresie zimowym schronisko i okolice przeistaczają się w jeden duży kompleks narciarski. Z masywu Pilsko w kierunku Korbielowa znajduje się blisko 20 km tras narciarskich w tym 7 podstawowych i 3 do przemieszczania się pomiędzy wyciągami. Tych z kolei jest tutaj 7 o długości blisko 6,5 km. Dodatkowo funkcjonuje tutaj szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Całość można sobie obejrzeć tutaj.

Historia schroniska

Pierwsze inicjatywy wybudowania schroniska na Hali Miziowej pojawiły się już w 1906 roku, niestety nie udało się ich zrealizować przed wybuchem I wojny światowej. Wrócono do nich w 1927 roku, kiedy rozpoczęła się budowa schroniska ukończonego w 1930 roku. W ten sposób funkcjonowało do 1953 roku, kiedy pożar strawił całe schronisko zostawiając jedynie zabudowania gospodarcze. W nich urządzono tymczasowe schronisko dla 50 osób wraz z bufetem. To „tymczasowe” schronisko funkcjonowało blisko 50 lat, wtedy w 2003 roku otworzono obecne schronisko. Powstał spory obiekt, który uwzględniał potrzeby turystyczne związane z rozwijającą się bazą narciarską w tym rejonie.

Kontakt

Aktualizacja danych (sierpień 2016)

Galeria

Schronisko na Hali Mizowej (Autor: Marcin Szala, CC BY-SA 3.0)
Schronisko na Hali Mizowej zimą (Autor: Marcin Szala, Public Domain)
Widok na Halę Miziową (Autor: Jerzy Opioła, Public Domain)