Schronisko Klimczok

Schronisko na Klimczoku

Nazwa schroniska jest nieco myląca, bo w rzeczywistości leży ono na stokach Magury (na wysokości 1034 m n.p.m.) a od szczytu Klimczok oddzielone jest przełęczą. To bardzo popularne miejsce w Beskidzie Żywieckim z uwagi na gęstą sieć szlaków turystycznych prowadzących ze schroniska.

  • Najłatwiej dostać się do schroniska kolejką gondolową prowadzącą na Szyndzielnię i stamtąd 30 min spacerem.
  • Prowadzą tu też dwa szlaki (zielony i niebieski) ze Szczyrku - przejście zajmie nam około 1:30 h.
  • Możemy też ruszyć z Bystrej Śląskiej lub Krakowskiej - trasa zajmuje około 3h.

Oferta turystyczna

Schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych w 10 pokojach od 2 do 6 osobowych z łazienkami. Koszt noclegu waha się od 25 zł w pokoju 5 i więcej osobowym po 45 zł za pokój dwuosobowy. Komplet pościeli to dodatkowy wydatek 7 zł. Schronisko serwuje też dania tradycyjnej kuchni w cenach za zestaw obiadowy w wysokości około 40 zł. Do dyspozycji turystów jest też miejsce na ognisko i grilla, boisko do siatkówki oraz stół do ping-ponga.

Dla gości schroniska dostępny jest też odkryty basen czynny do 31 sierpnia. Zimą przy grupie ponad 15 osób czynny jest wyciąg narciarski położony 500 m od schroniska. Cena to 50 zł za dzień jazdy. Trasa zjazdowa i szlaki turystyczne w zimie utrzymywane są przez ratrak.

Historia schroniska

Gdyby drewniane schronisko wybudowane tutaj w 1872 roku, służyło turystom a nie tylko właścicielom byłoby to najstarsze schronisko w Beskidzie Śląskim. Dlatego ten tytuł dzierży schronisko na Szyndzielni wybudowane w 1897 roku.

Pierwsze schronisko, które służyło turystom powstało w tym miejscu w 1895 roku. Nieszczęśliwie podczas uroczystości otwarcia budynek spłonął. Ponownie odbudowane otwarto w 1897. Niestety to nie był koniec pożarów, kolejne miały miejsce w 1910 i 1913 roku. Dlatego postanowiono wybudować całkowicie nowy obiekt z kamienia, który stanął w 1915 roku i praktycznie w niezmienionym kształcie stoi do dziś.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Klimczok (Autor: SchiDD, Public Domain)