Schronisko Hala Krupowa

Schronisko na Hali Krupowej

Schronisko wbrew nazwie nie leży na Hali Krupowej, ale na polanie Sidzińskie Pasionki na wysokości 1 152 m n.p.m. Do Hali Krupowej, która jest świetnym punktem widokowym, trzeba przejść około 1 km. Schronisko leży nieco na uboczu, na skraju Beskidu Żywieckiego przy granicy z Beskidem Makowskim. Nie oznacza to jednak, że mało tam szlaków turystycznych, przez nie prowadzi Główny Szlak Beskidzki.

Najłatwiej dostać się do schroniska z

  • Zawoja Górna – niebieskim szlakiem przez Przełęcz Kucałową 2:45h,
  • Zubrzyca Górna – niebieskim przez Zubrzycką Przęłęcz około 3h.

Zimą szlaki do schroniska ubijane są gąsienicami skuterów śnieżnych, więc spokojnie można je przejść.

Nieco dłuższa trasa prowadzi, żółtym szlakiem, z Makowa Podhalańskiego. Przejście tym szlakiem zajmie nam nieco ponad 5h. Jak wspominaliśmy schroniska leży też na Beskidzkim Szlaku, więc niezależnie z której strony (czy z Babiej Góry, czy z Jordanowa) będziemy szli na pewno na Halę Krupową dojdziemy.

Oferta turystyczna

Schronisko dysponuje 38 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 4, 10 i 16 osobowych. W sumie do dyspozycji gości jest 6 pokoi, w tym jeden dwuosobowy z własną łazienką. Jak widać schronisko jest kameralne, ale wszystkie pokoje są czyste i schludne, tak samo jak ogólnodostępne sanitariaty. Ceny za nocleg wahają się od 42 zł za dwójkę z łazienką po 26 zł za miejsce w pokoju 16-osobowym. W przypadku braku miejsc pozostaje „gleba” za 20 zł. Możliwość rozbicia namiotu w cenie 10 zł.

Przestronna jadalnia ze smaczną kuchnią, nieograniczony dostęp do ciepłej wody i centralne ogrzewanie przydatne zwłaszcza zimą to kolejne udogodnienia dla turystów. Istnieje też możliwość przetransportowania bagaży i osób z parkingu w Sidzinie (dotąd można dojechać własnym samochodem).

Schronisko na Hali Krupowej powstało już w 1935 roku z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Niestety już 9 lat później, podczas wojny hitlerowcy spalili je, odbudowa potrwała do 1955 roku. Ostatni duży remont schroniska miał miejsce w latach 90 XX wieku. I właściwie od tego czasu schronisko ma jednego gospodarza, którym jest Pan Eugeniusz Ogrodowicz.

Kontakt

  • Telefon: +48 607 033 997,
  • Adres: Schronisko na Hali Krupowej, 34 - 236 Sidzina,
  • Mial: krupowa@o2.pl,
  • Strona: krupowa.pl,
  • Facebook: link

Aktualizacja danych (marzec 2017)

Galeria

Schronisko na Hali Krupowej (Źródło: krupowa.pl)
Schronisko na Hali Krupowej zimą (Źródło: krupowa.pl)
Widok na Tatry (Źródło: krupowa.pl)
Pokój w schronisku (Źródło: krupowa.pl)
Wspólna łazienka w schronisku (Źródło: krupowa.pl)
Jadalnia w schronisku (Źródło: krupowa.pl)