Schronisko Rycerzowa

Schronisko na Rycerzowej

Bacówka na Rycerzowej położona jest na wysokości 1 120 m n.p.m. na terenie Beskidu Żywieckiego u podnóża Wielkiej Rycerzowej (1 226 m n.p.m.). Ze schroniska roztacza się panorama na pasmo Lipowskiej i Rysianki, masyw Pilska i Babiej Góry, Tatry oraz Podhale.

W pobliżu znajdują się trzy rezerwaty przyrody: „Dziobaki”, „Muńcoł” i „Oszast”. Nie są to rezerwaty pod ścisłą ochroną i można spokojnie po nich wędrować oglądając stare drzewa (Buczyna Karpacka - 120 lat), występujące gromadnie przebiśniegi czy pierwotną Puszczę Karpacką. Zimą okolice świetnie nadają się na wycieczki ski-tourowe.

Oferta turystyczna

Schronisko dysponuje 33 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4, 5 i 10 osobowych - ceny zaczynają się od 30 zł (pokój 10 osobowy) do 35 (pokój dwuosobowy), możliwość tańszego noclegu „na glebie” w cenie 15 zł, namiot 10 zł / os, pościel - 10zł. W memu ceny też nie są wysokie - herbata 4 zł, zupa od 9 zł, no i chleb ze smalcem za 4 zł. W kuchni znajdziemy też dania wegetariańskie. Schronisko dysponuje dwoma prysznicami, w których ciepła woda jest 24h na dobę, są dwa WC i cztery umywalki.

Schronisko honoruje zniżki PTTK, Honorowy Dawca Krwi (20%), Euro 26 (10%). Zniżki na nocleg i jedzenie również dla grup zorganizowanych.

W schronisku jest też kominek, przy którym często można posłuchać strun gitary. W Bacówce na Rycerzowej organizowane są też cykliczne imprezy: bieg na rakietach śnieżnych, Noc Kupały, Turniej Siatkówki Górskiej czy Gitarą i Grulem. Schronisko leży też pół godziny drogi od Słowacji - można tam dojść do wsi Vychylovka gdzie znajduje się Skansen Wsi Kisuckiej.

Historia schroniska

Budowę schroniska wzorowano na projekcie Stanisława Karpieli z Zakopanego, który zaprojektował wzór małego obiektu turystycznego (powstało ich w Polsce kilkanaście: Mała Rawka, w Cisnej, w Jaworzcu). Budowę bacówki ukończono 14 września 1975 roku, z założenia była obiektem dla turystów indywidualnych wędrujących po górach.

Na początku schronisko miało iście spartańskie warunki, brak ujęcia wody (trzeba było ją doprowadzać 200 m wężem), nie było ogrzewania a izolacja nie chroniła przed wiatrem i chłodem. Trudności były również z dojazdem do bacówki. Zasadniczo przez całe swoje istnienie bacówka pozostawała w niezmienionej formie.

Kontakt

  • Telefon: +48 606 436 036
  • Adres: Bacówka na Rycerzowej, 34-371 Ujsoły
  • Mail: nie znamy
  • Strona: Bacówka na Rycerzowej
  • Facebook: link

Aktualizacja danych (sierpień 2016)

Galeria

Bacówka na Rycerzowej (Autor:Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)
Bacówka na Rycerzowej zimą (Autor:Ciacho5, Public Domain)
Panorama z Wielkiej Rycerzowej (Autor:Spoogie, CC BY-SA 3.0)