Schronisko Rysianka

Schronisko na Rysiance

Schronisko Rysianka położone jest na hali u stóp szczytu o tej samej nazwie. Schronisko położone jest na wysokości 1 290 m n.p.m., a Rysianka wznosi się 32 metry wyżej. Schronisko leży w masywie Pilsko na Głównym Szlaku Beskidzkim ciągnącym się z Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Takie położenie gwarantuje nam przy ładnej pogodzie naprawdę fantastyczną panoramę widokową rozciągającą się na Beskidy, Małą Fatrę i w oddali Tatry.

  • do schroniska można dotrzeć szlakiem czerwonym z Węgierskiej Górki. Trasa zajmie nam 3:30h.
  • przez masyw Pilska z Korbielowa, szlakami żółtym i czerwonym to 4h drogi.
  • szlakiem papieski ze Zlatnej doprowadzi nas do schroniska w ciągu 3h.

Oferta turystyczna

W schronisku nocleg może znaleźć 50 turystów. Do ich dyspozycji są pokoje 1, 2, 3 oraz wieloosobowe. Ceny pokoi wahają się od 30 w pokoju 10-osobowym do 40 zł za osobę w pokoju 2-osobowym. Nocleg we własnym namiocie to 12 zł za osobę. Warto zaznaczyć, że ciepła woda dostępna jest od godziny 19 wg informacji ze strony schroniska (byliśmy kiedyś wcześniej i nie było problemu).

Bufet i kuchnia czynne są w schronisku od 8:00 do 19:00 (niedziela do 18:00). Ceny posiłków w normie od 10 zł za zupę i od 15 zł za drugie danie. Karmią smacznie, choć po kilku czy kilkunastu godzinach wędrówki to wszystko dobrze smakuje.

Zimą znajdziemy tu działający wyciąg narciarski oraz przygotowane trasy biegowe. Istnieje opcja dowozu nart ze Złatnej koło Ujsołów.

Historia schroniska

Można powiedzieć, że budynek schroniska, który zaczął powstawać w latach 1933 – 35, był budowany nielegalnie. Gustaw Pustelnik, który rozpoczął budowę nie posiadał stosownych zezwoleń i był jedynie współwłaścicielem terenu, na którym budował. Dopiero zainteresowanie budową Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy pozwoliło dokończyć budowę i w 1937 roku otworzono tutaj schronisko. Podczas wojny był on wykorzystywany zarówno przez Niemców jak i Polskich partyzantów. Pod koniec wojny budynek został zdewastowany i opuszczony. Dopiero po przekazaniu go w ręce PTTK w 1955 roku rozpoczęto prace porządkowe i modernizacyjne.

Kontakt

Aktualizacja danych (sierpień 2016)

Galeria

Schronisko na Hali Rysianka (Autor: Marcin Szala, CC BY-SA 3.0)
Schronisko na Hali Rysianka zimą (Autor: Marcin Szala, CC BY-SA 2.5)