Schronisko Szyndzielnia

Schronisko pod Szyndzielnią

Schronisko położone jest u podnóża szczytu Szyndzielnia wznoszącego się na wysokość 1 028 m n.p.m. Samo schronisko leży na wysokości 1 001 metrów. Jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce i najstarszym w Beskidzie Śląskim. Pierwsze schronisko wybudowano tutaj w 1897 roku, nawiązując stylem do schronisk alpejskich.

Najłatwiej dostać się do schroniska kolejką gondolową, której stacja dolna zlokalizowana jest na obrzeżach Bielsko Białej już na terenach Parku Krajobrazowego. Górna stacja znajduje się obok wieży widokowej (18 m wysokości) kilka minut od schroniska. Zimą kolejka służy głównie narciarzom, którzy korzystają z przygotowanych tutaj tras narciarskich. Do schroniska można dojść w ciągu 2 h zielonym lub czerwonym szlakiem turystycznym.

Oferta turystyczna

W schronisku znajduje się 49 miejsc noclegowych w cenach od 25 zł (pokoje 6, 8, 10 osobowe) do 35 zł (pokoje 2 i 3 osobowe). Istnieje możliwość spanie "w pomieszczeniu nie noclegowym" za 12 zł, tylko w przypadku braku miejsc w pokojach. Można wykupić całodzienne wyżywienie w cenie 50 zł od osoby.

W schronisku znajduje się sporo udogodnień dla turystów, dostęp do WiFi, wypożyczalnia rakiet śnieżnych i sanek oraz możliwość wynajęcia sali z nagłośnieniem. Do dyspozycji jest też boisko do siatkówki, mini boisko do piłki nożnej, sala do ping-ponga, telewizja satelitarna oraz sala z kominkiem.

Historia schroniska

Jak wspominaliśmy było to pierwsze schronisko jakie powstało w Beskidzie Śląskim, choć wcześniej, bo w 1872 roku, wybudowano drewniane schronisko na Klimczoku. Służyło ono jednak głównie właścicielom, dlatego to na Szyndzielni uznaje się za pierwsze turystyczne.

Budowę schroniska zainicjował oddział niemieckiego Towarzystwa Beskidzkiego w 1896 roku, a budynek ukończono rok później. W czasie II wojny światowej schronisko pełniło głównie cele paramilitarne, na początku dla niemieckich żołnierzy, później dla polskich. To dzięki nim już w 1945 roku, schronisko zabezpieczono i wykonano prowizoryczny remont oraz naprawy, po których zaczęło ono znowu funkcjonować. 10 lat później schronisko rozbudowano o skrzydło gastronomiczne oraz przebudowano wieżę.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Szyndzielnia (Autor: Krzysztof Kozłowski, Pubic Domain)