Hotel Śląski Dom

Hotel w Dolinie Wielickiej (słow. Sliezsky Dom)

Opis i lokalizacja

Śląski Dom (Sliezky Dom) - hotel górski, położony w Dolinie Wielickiej (nad Wielickim Stawem) na wysokości 1665 m n.p.m. u podnóża Gerlachu. Panuje opinia, że jego bryła jest bardzo niefortunnie wkomponowana w krajobraz i zaburza piękny widok na Dolinę Wielicką. W 1995 roku schornisko gościło Jana Pawła II.

Oferta turystyczna

Oferuje około 100 miejsc noclegowych, do dyspozycji turystów jest restauracja, kawiarnia i bar. Z uwagi na status hotelowy ceny są tu dość wysokie. W standardzie hotelowym, który rzeczywiście jest hotelowy, za pokój zapłacimy od 100 EUR (1 osoba), w cenę wliczone jest śniadanie (darmowe) i kolacja 15 EUR (można zrezygnować i odliczyć od ceny). Za apartament od 150 EUR za osobę. Jest możliwość korzystania z noclegów w 9-osobowym pokoju w cenie 22 EUR. Zameldowani turyści maja możliwość dojazdu i parkowania samochodu w sąsiedztwie budynku.

W hotelu znajduje się też centrum wellness - goście hotelowi mają 1h gratis. Normalnie kosztuje 10 EUR (każda następna 5 EUR).

Historia schroniska

Historia tego schroniska sięga roku 1871, kiedy to z inicjatywy zarządcy Starego Smokowca postawiono budynek, który już trzy lata później zmiotła lawina. Kolejne schronisko, pochodzące z 1895 r. przebudowane w 1959 roku posiadało 103 łóżka - spłonęło w 1962. Obecny budynek hotelowy wybudowano w 1968 roku i sprywatyzowano w 1998, niestety hotel często był zamknięty gdyż właściciel nie miał pieniędzy na jego prowadzenie.

Od 2001 roku obecny właściciel (SDG) przebudowuje hotel na potrzeby niepełnosprawnych i rozwija zaplecze gastronomiczne. W 2008 stworzono centrum odnowy biologicznej wraz z sauną, jacuzzi i masażami. Właściwie ze schroniskiem górskim w starym stylu ma to już niewiele wspólnego.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Hotel Śląski Dom (Autor: Kristo, CC BY-SA 3.0)
Dolina Wielicka i Wielicki Staw (Autor: Jakub Krajňák, CC BY-SA 4.0)
Schronisko Śląski Dom - zdjęcie historyczne (Autor: Nieznany, Public Domain)