Schronisko Polana Chochołowska

Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Schronisko na Polanie Chochołowskiej (1 146 m npm) jest najlepszą bazą noclegową do wypadów w Tatry Zachodnie. Położone w Dolinie Chochołowskiej, której wylot znajduje się w miejscowości Kiry (10 km od Zakopanego). To największa dolina w Tatrach, zajmującej ponad 35 km2, pokrytej lasem świerkowym, która najpiękniej wygląda wiosną, kiedy kwitną krokusy, a na halach rozpoczyna się wypas owiec.

Bogactwo dzikiej zwierzyny: można spotkać tu jelenia, kozicę, świstaka, oraz rzadziej rysia i niedźwiedzia. Występujące w okolicy nazwy geograficzne m.in. Stara Robota, Hawiarska Droga, czy Młynisko są śladami dawnych robót górniczych. W jednej z odnóg Doliny Chochołowskiej - Dolinie Starorobociańskiej zachowane są stare sztolnie, do których, ze względów bezpieczeństwa, dostęp jest zabroniony.

Oferta turystyczna

Schronisko dysponuje 121 miejscami, ceny noclegu wahają się od 25 do 50 zł w zależności od wielkości i dostępu do umywalki lub łazienki. Nocleg na podłodze kosztuje 20 zł. Na miejscu bufet z obszerną jadalnią (ceny zestawów: śniadanie - 15 zł obiad - 30 zł kolacja - 15 zł). Latem organizowane są wycieczki na rowerach górskich, kursy wspinaczkowe, występy kapel ludowych i ogniska. Zimą kursy narciarskie i snowboardowe, wycieczki narciarskie i kuligi.

Schronisko to atrakcyjne jest przede wszystkim zimą. To jedno z najlepszych miejsc należących do terenów narciarskich w Tatrach. Dzieje się tak, nie tylko ze względu na uruchamiany na Polanie Chochołowskiej mały, zaczepowy wyciąg ale także ze względu na udostępnianie nartostrady, na której Ci bardziej ambitni turyści - narciarze muszą najpierw wnieść pod górę swoje narty, by dopiero zacząć delektować się przyjemnością zjazdu.

Historia schroniska

Schronisko na Dolanie Chochołowskiej znajduje się na miejscu przedwojennego schroniska Warszawskiego Klubu Narciarskiego - WKN - uroczyście otwartego, po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej budową, w lutym 1933 roku z udziałem m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego. Schronisko to było niejako następcą, pochodzącego jeszcze sprzed I Wojny Światowej niezagospodarowanego schroniska Towarzystwa Tatrzańskiego, które stało niżej - u wylotu Doliny Starobociańskiej.

Ówczesne schronisko WKN podczas pierwszych miesięcy wojny służyło ono uciekinierom z Węgier a także kurierom. W późniejszym okresie urządzano tutaj kursy narciarskie i wczasy dla żołnierzy Wehrmachtu. Schronisko zostało spalone przez Niemcy pod koniec II Wojny Światowej (1945) podczas niemieckiego ostrzału artyleryjskiego, którzy zaatakowali stacjonujących tu partyzantów.

W latach 1950 – 53 Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze postawiło nowy budynek, który istnieje do dnia dzisiejszego. Do ciekawostek historycznych można zaliczyć zdarzenie z lata 1983 roku, gdy w jednym z szałasów pasterskich niedaleko schroniska doszło do „nieoficjalnego” spotkania papieża Jana Pawła II z Lechem Wałęsą. Zasilane prądem z elektrowni wodnej, wybudowanej w 1955 wg austriackiego projektu roku na pobliskim Jarząbczym Potoku.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Szlaki górskie

Schronisko Górskie PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze) na Polanie Chochołowskiej to doskonały punkt wypadowy dla wycieczek grupowych na granie, otaczające Dolinę Chochołowską. Taką całodniową trasą może być wycieczka ze schroniska na początku żółty szlak szlakiem na Grześ ↑2:30h dalej niebieski szlak na Rakoń 1:10h i stamtąd na Wołowiec (2 064 m n.p.m.) około 30 min. Wracamy do schroniska zielony szlak szlakiem Wyżnią Chochołowską Doliną około 2h. Razem cała trasa zajmuje od 6 do 7h wliczając w to odpoczynek. Trzeba też doliczyć dojście do schroniska z Kir i powrót.

Jeżeli nie mamy aż tyle czasu można pójść czerwony szlak szlakiem na Trzydniowiański Wierch (1 758 m n.p.m.). Wejście zajmie nam około 2:30h a zejście 2h. Z Trzydniowiańskiego Wierchu możemy odbić zielony szlak szlakiem na Kończysty Wierch (2 002 m n.p.m.) ↑1h ↓0:45h.

Droga do następnego schroniska wiedzie początkowo zielony szlak szlakiem 0:30 a potem odbija na Iwanicką Przełęcz. żółty szlak szlakiem idziemy około 3h i dochodzimy do schroniska na Hali Ornak.

Galeria

Schronisko na Polanie Chochołowskiej (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)
Schronisko w Dolinie Chochołowskiej (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)