Schronisko Pięć Stawów

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Jedyne w Tatrach schronisko, do którego nie dochodzi droga, to Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1671 m npm). To najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr. Zaopatrzenie dostarczane jest za pomocą specjalnego wyciągu towarowego, a turyści mają do dyspozycji kilka możliwości dojścia, zawsze jednak skalistymi szlakami. Jednym z nich jest droga obok najpotężniejszego (choć nie najwyższego) polskiego wodospadu – Wielkiej Siklawy, liczącej 70 m wysokości.

Oferta turystyczna

Schronisko dysponuje 67 miejscami noclegowymi. Noclegi w pokojach 2 osobowych (90 zł w i poza sezonem), 4 osobowych (55 zł w sezonie, 45 zł poza sezonem) i wieloosobowych (45 zł w sezonie, 35 zł poza sezonem). Do dyspozycji ogólnodostępna kuchnia turystyczna i zdobiona rzeźbionym drewnem jadalnia na 50 osób. Od wielu lat specjalnością tutejszego baru jest słynna szarlotka. Za zestaw śniadaniowy zapłacimy 14 zł, za obiad 20 - 30 zł.

Do tradycji należą zabawy sylwestrowe, kiedy to nieliczni śmiałkowie próbują kąpieli w zamarzniętym stawie. Podobnie jak w przypadku Morskiego Oka, czy Murowańca – miejsca w tym schronisku lepiej rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Historia schroniska

Historia tego schroniska rozpoczeła się od kamiennego szałasu, który służył taternikom jako nocleg. Przestał on pełnić swoją rolę w 1876 kiedy z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego powstało pierwsze schronisko nad Małym Stawem. Przebudowane w latach 1896 - 98, służyło ono do roku 1924.

W tym roku Towarzystwo Tatrzańskie postanowiło przeznaczyć fundusze na nowe, większe schronisko. Zbudowane wg projektu Karola Stryjeńskiego, otwarte w 1932 (budowa trwała 7 lat), przetrwało okres wojny, jednak z nieznanych przyczyn spłoneło doszczętnie w 1945 roku.

Obecny budynek z miejscami noclegowymi i jadalnią pochodzi z lat 1947-1954 leży na brzegu Przedniego Stawu. Jest to piąte z kolei schronsko wybudowane w Dolinie Pięciu Stawów. Zbudowany z inicjatywy PTTK wg projektu, nagrodzonego przez Ministra Budownictwa, z kamienia i drewna, posiada mury prawie metrowej grubości. Schronisko to, mimo dość dużej kubatury idealnie wkomponowane jest w tutejszy krajobraz.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Szlaki górskie

Pięć Stawów jest tak malowniczo położone, że już sam spacer po okolicy dostarczy nam niesamowitych wrażeń. Jednak schronisko traktowane jest głównie jako znakomista baza wypadowa na Orlą Perć - najtrudniejszy z tatrzańskich szlaków.

Cały szlak możemy przejść od strony Zawratu (2 158 m n.p.m.) wychodząc ze schroniska szlakiem niebieski szlak ↑1:40 ↓1:20h. Dalej szlakiem czerwony szlak przez Kozią Przełęcz na Kozi Wierch (2 291 m n.p.m.) 3:10h. Ten odcinek trasy jest jednokierunkowy. Dalej 25 min na Skrajny Granat i 2:15h do przełęczy Krzyżne (2 122 m n.p.m.). Stamtąd już 1:30h szlakiem żółty szlak do schroniska przy Pięciu Stawach.

Dla tych co chcą dowiedzieć się więcej, polecam stronę - Orla Perć - grafiką nie powala, ale informacjami tak.

Do kolejnego schroniska nad Morskim Okiem dojdziemy szlakiem niebieski szlak w ciągu 1:40h. Trasa jest malownicza z dwoma punktami widokowymi.

Dolina Pięciu Stawów

Jest to wysokogórska, polodowcowa dolina o długości 4 km i powierzchni 6,5 km2. Dolina stanowi wysoko położony wielki cyrk lodowcowy z kilkoma bocznymi odnogami. Dolina Pięciu Stawów leży w Tatrach Wysokich i znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dolina zamknięta jest główna granią Tatr, oraz granią Orla Perć, i graniczy z Doliną Gąsienicową , Doliną Cichą i Doliną Roztoki. W dolinie występuje roślinność alpejska z przewagą kosodrzewiny i nie rosną na jej terenie drzewa. Nazwa Doliny Pięciu Stawów pochodzi od znajdujących się na jej terenie górskich jezior polodowcowych.

Największe z nich to Wielki Staw Polski. Jezioro położone jest na wysokości 1665m.n p. m. pomiędzy Kozim Wierchem, masywem Miedzianym. Wielki Staw Polski to największe i najbardziej pojemne jezioro tatrzańskie. Jego głębokość sięga prawie 80 m a powierzchnia przekracza 31ha. Kolejne jezioro w Dolinie Pięciu Stawów to obejmujący powierzchnię 13 ha i sięgający 50 m głębokości Czarny Staw.

Jezioro to leży w górnej części doliny, kształt owalny i strome brzegi. W Dolinie Pięciu Stawów znajduje leży też Przedni Staw Polski. To jeziro o kolistym kształcie i głębokości ponad 34m leży u stóp Opalonego Wierchu. Nad przebieg jeziora wybudowane jest schronisko górskie, które jest najwyżej położonym schroniskiem po polskiej stronie Tatr. W Dolinie Pięciu Stawów znajdują się ponadto Zadni Staw Polski i Mały Staw Polski.

Zadni Staw Polski przez większą część roku pokryty jest taflą lodową, która topnieje dopiero około lipca. Natomiast Mały Staw Polski jak sama nazwa mówi nie obejmuje dużej powierzchni, a zaledwie 0,18 ha i ma głębokość 2,1m. Nad jego brzegiem stoi niewielki budynek Tatrzańskiego Parku Narodowego i znajduje się tutaj węzeł szlaków turystycznych. Dolina Pięciu Stawów jest tłumnie odwiedzana przez turystów.

Dolina Pięciu Stawów to jedna z piękniejszych dolin w całych Tatrach. Położona w otoczeniu wysokich szczytów górskich dolina zachwyca wspaniałymi widokami. Wspaniała przyroda i jeziora o krystalicznie czystej wodzie sprawiają , że miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów, którzy wędrują przebiegającymi przez dolinę licznymi szlakami górskimi i zachwycają się urokiem tego miejsca. Piękno doliny Pięciu Stawów zostało też uwiecznione przez artystów w licznych pejzażach i obrazach.

Galeria

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w nocy
Widok na Dolinę Pięciu Stawów
Schronisko z górami w tle
Widok z góry na schronisko
Akcja ratunkowa niedaleko schroniska