Schronisko Żarskie

Schronisko Żarskie (słow. Ziarska Chata)

Schronisko w Dolinie Żarskiej to jedno z niewielu schronisk położonych w Tatrach Zachodnich. Leży na wysokości 1 280 m n.p.m. pomiędzy szczytami Baranca 2 185 m i Baniówki 2 178 m. Z uwagi na dogodne położenie i otwarty zimą szlak na Żarską Przełęcz (zimą szlaki na Słowacji są zamknięte) jest chętnie odwiedzane przez turystów, zimą przez skitourowców. Najłatwiej dotrzeć do schroniska niebieskim szlakiem (2:10h) z miejscowości Ziar.

W pobliżu schroniska (2 km) znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich. Poświęcony jest ofiarom wypadków górskich i lawin, którzy zginęli po słowackiej stronie Tatr Zachodnich. W 2009 roku znajdowało się tam 114 nazwisk na pamiątkowych tabliczkach.

Oferta turystyczna

W schronisku znajdziemy ponad 65 miejsc noclegowych. 40 w pokojach i apartamentach w cenach od 15 do 20 € za noc. Pozostałe miejsca znajdują się na poddaszu dla osób z własnym śpiworem w cenie 9 € za noc. Śniadanie w cenie 5 € a obiadokolacja 12 €.

Ciekawostką (niekoniecznie miłą) jest prysznic na żetony gwarantujący 3 minutowy prysznic. Każdemu nocującemu turyście przysługuje 1 żeton na dzień bez możliwości dokupienia.

Historia schroniska

Idea wybudowania w tym miejscu schroniska pojawiła się już w 1930 roku. Jednak wcześniej rozpoczęto budowę drogi prowadzącej w to miejsce a samo schronisko zostało oddane do użytku w 1939 rok. W tym czasie było najnowocześniejszym schroniskiem na Słowacji, dysponowało 50 miejscami noclegowymi, zimną i ciepłą wodą a oświetlały je lampy naftowe. Spłonęło w czasie walk w 1944 roku, ale już trzy lata później rozpoczęto budowę nowego schroniska. Ostatnia poważna przebudowa miała miejsce w 2006 roku, kiedy schronisko zburzono a na jego miejsce postawiono nowy, większy budynek.

Kontakt

Aktualizacja danych (styczeń 2017)

Galeria

Schronisko Żarskie (Autor: Jerzy Opioła, Public Domain)
Symboliczny Cmentrza Ofiar Tatr Zachodnich (Autor: Jerzy Opioła, Public Domain)
Dolina Żarska (Autor: Jerzy Opioła, Public Domain)