Schronisko Teryego

Schronisko Teryego (słow. Teryho Chata)

Schronisko Teryego (Teryho Chata) położone na wysokości 2 015 m n.p.m w Dolinie Zimnej Wody, wśród Pięciu Stawów Spiskich. Jest to najwyżej położone schronisko w Tatrach, które jest czynne cały rok. Nad schroniskiem górują szczyty Łomnicy i Lodowego, na których wytyczone są trasy do wspinaczki górskiej. Najprościej dojść do chaty z Siodełka (Hrebieniok), droga zajmie nam ok. 2,5 godziny.

Oferta turystyczna

Popularnie zwana Terinka oferuje 24 miejsca noclegowe w trzech salach wieloosobowych (dwie po 6 osób, jedna 12 osób). Warunki są iście spartańskie, bo dopiero w 2004 roku, po zamontowaniu baterii słonecznych, ma dostęp do bieżącej zimnej wody. Ceny noclegu to 22 EUR - ze śniadaniem 27 EUR a z pełnym wyżywieniem 35 EUR.

Historia schroniska

Pierwsze schronisko powstało tutaj w 1899 roku i przetrwało w niemal niezmienionej formie (zostało rozbudowane) do dzisiejszego dnia. Inicjatorem budowy był lekarz Odon Tery, którego nazwiskiem opatrzono schronisko. Wędrował po pobliskich szlakach i zdobył jako pierwszy Pośrednią Grań i Durny Szczyt. Obecnie schronisko jest własnością Klubu Słowackich Turystów i Towarzystwa Wspinaczkowego JAMES.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Teryego (Autor: Krzysztof Dudzik, CC BY-SA 3.0)
Schronisko Teryego i szczyt Tatrzańskiej Łomicy (Autor: Kristo, CC BY-SA 3.0)
Spiskie Stawy (Autor: Kristo, CC BY-SA 3.0)