Atrakcje Zakopanego i Tatr

Atrakcje w Zakopanem i Tatrach

Zakopane zyskało swoją niezwykła popularność dzięki malowniczemu położeniu pomiędzy łańcuchem Tatr a pasmem Gubałówki. Nawet nadmorskie kurorty nie są tak oblegane jak to, w sumie niewielkie, bo 30 tysięczne miasteczko. W XX wieku, było kurortem, gdzie leczono choroby płuc, co dzisiaj z uwagi na zanieczyszczenie powietrza może wydawać się dziwne. Jednak nawet to nie powstrzymuje blisko 3 mln turystów, którzy każdego roku przyjeżdżają tutaj wypoczywać. Co takiego oferuje Zakopane, że ludzie tak tłumnie odwiedzają to miejsce.

Atrakcje turystyczne

Najwięcej atrakcji w Zakopanem powiązanych jest z kulturą góralską i przyrodą w Tatrach. Najważniejszym muzeum jest Muzeum Tatrzańskie, które gromadzi zbiory dotyczące historii górali na tych terenach jak i eksponaty związane z fauną i florą Tatr. Posiada liczne filie w tym jedną z bardziej znanych Willę Koliba mieszczącą się na ulicy Kościeliskiej. Warto się wybrać tam na spacer, bo przy Kościeliskiej, znajdują się stare, drewniane chaty z początków Zakopanego. Tutaj też mieści się jeden z ładniejszych zakopiańskich kościołów - Stary Kościół. Wraz z przyległym cmentarzem na Pęksowym Brzyzku stanowi ważny punkt zwiedzania Zakopanego.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)

Warto wybrać się też po kompleks skoczni narciarskich z Wielką Krokwią na czele. To miejsce jest szczególnie popularne zimą kiedy odbywają się tutaj zawody pucharu świata w skokach narciarskich. Jednak latem wjazd wyciągiem na górę, dla wytrwałych pieszo, i możliwość podziwiania panoramy Zakopanego również będzie nie lada frajdą. U podnóża skoczni ciągnie się jedna z popularniejszych tras spacerowych - Droga Pod Reglami. Ciągnie się ona z Kir przy Dolinie Kościeliskiej i kończy w Kuźnicach mijając po drodze wejścia do większości dolin tatrzańskich.

Dużą popularnością cieszą się też aquaparki z wodami termalnymi. Jeden z nich znajduje się w Zakopanem a z basenu zewnętrznego można podziwiać panoramę Giewontu. Tak duża popularność spowodowała, że obecnie każde liczące się turystyczne miasteczko na Podhalu ma swoje własne baseny oparte o źródła termalne. Najpopularniejsze mieszczą się w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej inne znajdziemy też w Szaflarach a ostatnio w Chochołowie.

W Tatry

Jednak miasto Zakopane to tylko jeden z elementów, które przyciąga w te strony turystów. Duża część z nich przyjeżdża tutaj ze względu na najwyższe góry w Polsce - Tatry. Nie wszyscy od razu wyruszają by zdobywać najwyższe szczyty. Część zadowala się wjazdem kolejką na Gubałówkę, z której rozciąga się piękna panorama na cały łańcuch Tatr. Szczyt leży dokładnie naprzeciw szczytów tatrzańskich, a na górze przygotowano tarasy widokowe i miejsca do siedzenia, są też liczne knajpy oraz sklepy z pamiątkami.

Dolina Kościeliska (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)

Sporo osób rusza też na spacer w tatrzańskie doliny. Najpopularniejsze z nich to Dolina Kościeliska, Dolina Strążyska leżąca pod Giewontem i Dolina Rybiego Potoku, gdzie znajduje się najpopularniejsze miejsce w Tatrach – Morskie Oko. W czasie sezonu te miejsca przypominają raczej popularne deptaki z uwagi na ilość turystów. Mniej popularne doliny, które warto odwiedzić to Chochołowska, Małej Łąki, Roztoki. Duża część szlaków prowadząca w wyższe partie gór wiedzie tymi dolinami, więc wybierając się na szczyty prawdopodobnie jedną z nich odwiedzimy.

Widok na Czerwone Wierchy (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)

Najpopularniejszym szczytem w Tatrach jest chyba Giewont, choć tam w przeciwieństwie do Kasprowego Wierchu trzeba pofatygować się na piechotę. Dlatego ciężko określić gdzie dociera najwięcej turystów. Giewont to na pewno symbol Zakopanego widoczny praktycznie z każdego punktu miasta, natomiast Kasprowy zyskuje na popularności w okresie zimowym. Sporo osób zdobywa też Rysy, najwyższy szczyt w Tatrach Polskich, sprzyja temu umiejscowienie początku szlaku nad Morskim Okiem. Warto też polecić masyw Czerwonych Wierchów, z którego rozciągają się jedne z piękniejszych widoków w Tatrach na Tatry.

Historia miasta

Przez większość swojej historii, rozpoczynającej się w XVI wieku, Zakopane było raczej mało znaną miejscowością zamieszkałą głównie przez pasterzy. Początki rozwoju Zakopanego przypadają na wiek XVIII i XIX, wtedy powstała tutaj huta żelaza, swojego czasu największa w Galicji a z drugiej strony Tytus Chałubiński zaczął promować Zakopane z uwagi na właściwości klimatyczne. Pod koniec XIX wieku miasteczko liczyło 3000 mieszkańców. Wtedy też grunty należące do Zakopanego kupił Władysław Zamoyski, który stworzył podwaliny obecnego Parku Narodowego. Wybudowano kolej łączącą Zakopane z Chabówką. Prawa miejskie Zakopane uzyskało w 1933 roku.