Schronisko Kondratowa

Schronisko na Hali Kondratowej

Najmniejsze schronisko w polskich Tatrach położone jest u podnóża Długiego Giewontu. To Schronisko na Hali Kondratowej (1 335 m n.p.m.) w Dolinie Kondratowej. Traktowane raczej jako przystanek na wypoczynek, albo posiłek podczas wycieczek w tych okolicach, niż jako miejsce dłuższego pobytu. Natomiast zimą są tu doskonałe warunki narciarskie, ale wtedy o miejsce jest bardzo trudno.

Oferta turystyczna

Baza noclegowa to 20 miejsc (2 pokoje dla 6 osób i jeden dla 8 osób) po 35 zł. Nocleg zastępczy dla posiadaczy spiworów na glebie w cenie 25 zł. Można skorzystać z przyzwoicie zaopatrzonego bufetu. W pobliżu usytuowana jest stacja meteorologiczna i placówka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Historia schroniska

W latach 30 –tych XX w. turyści pomieszkiwali tu „na dziko”. Wybudowano je w latach 1947 - 48, choć już w pierwszej połowie XIX w. przechodzący tędy turyści zatrzymywali się na odpoczynek w szałasach pasterskich. Na początku XX w. istniała tu baza narciarska, wybudowana przez Jerzego Uznańskiego, zniszczona przez lawinę w 1911, odbudowana w 1913 roku.

W 1950 roku dobudowano dodatkowe skrzydło. Ciekawostką z gatunku horrorów jest historia z 26 kwietnia 1953 roku, kiedy to spod grani Giewontu osunęła się kamienna lawina. Dwa głazy (w tym 70 – tonowy !) zatrzymały się w pobliżu schroniska, natomiast trzeci, ważący „tylko” 30 ton wbił się w narożnik budynku. Można go oglądać do dziś.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Szlaki górskie

Najczęściej ze schroniska, lub bardziej schronisko jest stacją przystankową na Giewont (1 894 m n.p.m.). Dojdziemy tam niebieski szlak szlakiem ↑1:30h ↓1h, po drodze zahaczając o Kondracką Przełęcz, z której rozciąga się piękny widok na Dolinę Małej Łąki.

Można też wybrać się na Czerwone Wierchy. Początkowo zielony szlak szlakiem ↑1:30h, dalej czerwony szlak 20 min na Kondracką Kopę, 30 min na Małołączniak, 45 min na Ciemniak przez Krzeszanicę. Droga powrotna tym samym szlakiem zajmie nam około 2:30h. Możemy też zejść zielony szlak do schroniska na Hali Ornak - 2:30h.

Innym pomysłem może być pójście czerwony szlak spod Kondrackiej Kopy w kierunku Kasprowego 2h drogi a stamtąd możemy zjechać kolejką linową na dół lub zejść żółty szlak szlakiem 1:10h do schroniska w Murowańcu.

Galeria

Schronisko na Hali Kondratowej (Autor: Krzysztof Dudzik, Public Domain)
Schronisko Kondratowa zimą (Autor: Margoz, Public Domain)
Schronisko, widok z góry (Autor: Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0)