Schronisko Murowaniec

Schronisko na Hali Gąsienicowej

Doskonałe warunki noclegowe i niepowtarzalny „klimat” zapewnia jedno w większych schronisk, zwane „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (1 505 m n.p.m.), usytuowane w Dolinie Gąsienicowej. Do jej niepowtarzalnego piękna odniósł się kiedyś Ignacy Jan Paderewski, oglądając w Szwajcarii łąkę, pełna narcyzów: „Zapewne, bardzo to piękne, ale nasza Hala Gąsienicowa stokroć piękniejsza.” Uroku dodaje jej kilkanaście górskich stawów m.in. Zielony, Czarny i Zmarzły Staw.

Oferta turystyczna

„Murowaniec” oferuje 116 miejsc w pokojach od 2 do 12 osób. Ceny zależą od wielkości pokoju od 40 zł w 12-osobowym do 75 zł w 2-osobowym. Warto jednak rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo to jedno z najchętniej odwiedzanych schronisk, szczególnie w okresie zimowym. Na stronie schroniska dostępny jest formularz rejestracji.

Do dyspozycji turystów łazienki z ciepłą wodą, bufet i jadalnia, w której eksponowane są „górskie” rysunki Mleczki. Akceptowane są karty kredytowe. W pobliżu znajdują się: Stacje Badawcze PAN i IMGW, oraz strażnica Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Historia schroniska

Schronisko Murowaniec wybudowano w latach 1921 – 25, a uroczystego otwarcia 12 lipca 1925 dokonał sam Prezydent RP Stanisław Wojciechowski. W latach 1950 – 52 dobudowano tzw. skrzydło zachodnie. W 1963 pożar strawił część budynku, rok później dokonano remontu. Najstarsi turyści do dziś żałują, że po owym pożarze nie odrestaurowano już nigdy trzeciego piętra tzw. „trumny”, które, nie dając się wywietrzyć, miało „prawdziwie tatrzańska atmosferę”. W 1998 roku miał tu miejsce wielki zjazd rodu Gąsieniców – na którym było ponad 300 osób.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Murowaniec (Autor: Ciacho, CC BY-SA 3.0)
Schronisko Murowaniec zimą (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)
Zima w Dolinie Gąsienicowej (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)