Schronisko Zamkowskiego

Schronisko Zamkowskiego (słow. Zamkovskeho Chata)

Schronisko Zamkowskiego (Zamkovského chata) znajduje się w Dolinie Zimnej Wody, na wysokości 1475 m n.p.m. Leży na skrzyżowaniu dwóch górskich szlaków, czerwonego - magistrali Tatrzańskiej i zielonego - prowadzącego w kierunku schroniska Terycho. Niedaleko schroniska możemy zobaczyć trzy mniejsze wodospady i nieznacznie wyżej większy, są one ozdobą Małej Studenej doliny.

Oferta turystyczna

Jest czynne cały rok, oferuje 25 miejsc noclegowych w czteroosobowych pokojach. Dostępne są prysznice z ciepłą wodą i WC. Latem jest możliwość przenocowania na poddaszu na materacu (własny śpiwór). Cena w sezonie to od 16 do 19 EUR za nocleg (w zależności od ilości noclegów jakie rezerwujemy), obiadokolacja to koszt 13 EUR a śniadanie 5 EUR.

Historia schroniska

Historia schroniska sięga lat dwudziestych XX w., kiedy to młody Štefan Zamkovský trudnił się pracą nosicza, czyli tragarza dla Chaty Teryho i Zbójnickiej Chaty. Później zajął się (nie zarabiając na tym) taternictwem i przewodnictwem. Szczególnie ważna okazała się jego pasja fotograficzna, dzięki której zachowała się znakomita dokumentacja ówczesnej epoki.

W 1943 roku, udało mu się postawić własne schronisko. W czasie wojny stacjonowało tu Hitlerjugend, podczas gdy gospodarz w pobliżu ukrywał i żywił partyzantów, oraz rodziny żydowskie. W roku 1949 władze komunistyczne przejęły schronisko, a jego kierownika uznali za „kapitalistę” i w ramach kary wygnali raz na zawsze z ukochanych Tatr. Zamkovský zmarł w 1961 roku. W 1992 roku zwrócono schronisko potomkom założyciela.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Zamkowskiego (Autor: Branork, CC BY-SA 2.5)
Widok na szczyty ze schroniska (Autor: Bubamara, CC BY-SA 3.0)
Historyczne zdjęcie schroniska (Brak informacji o zdjęciu)