Schronisko Zielony Staw

Schronisko nad Zielonym Stawem (słow. Chata pri Zelenom Plese)

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (Chata pri Zelenom Plese), położone na wysokości 1551 m n.p.m, u progu Dolinek: Dzikiej, Jastrzębiej i Jagnięcej. Czas dojścia z przystanku „Biela voda”: ok. 2 godzin. Stosunkowo łatwa droga od Tatrzańskiej Łomnicy i Matlak sprawia, że panuje tu spory ruch turystyczny. Spod schroniska roztacza się piękny widok na wiele tatrzańskich szczytów, a także na wodospady: Miedziany i Długi.

Oferta turystyczna

Dysponuje 56 miejscami noclegowymi w pokojach 2 - 12 osobowych, dwoma jadalniami, kuchnią turystyczną, gdzie przy pomocy ogólnie dostępnej maszynki gazowej można podgrzać własny posiłek. Specjalnością tutejszego baru jest Herbata Tragarzy (Nosički čaj), czyli napar z rosnących w pobliżu ziół. Ceny noclegu to 23 EUR ze śniadaniem i 31 EUR z obiadokolacją.

Historia schroniska

Pierwsze schronisko, jakie powstało w tym miejscu, zostało przeniesione w roku 1880 z Polany Rakuskiej, gdzie przez poprzednie cztery lata służyło pasterzom. Nosiło imię Idziego Berzeviczyego (Egidova chata), spłonęło w 1883 r. Odbudowane, spłonęło po raz kolejny w 1890 r. Od 1894 r. istnieje kamienny budynek, powiększony w 1926 r.

Początkowo nosiło imię fundatora arcyksięcia Fryderyka Habsburga (Fridrichowa chata). W latach międzywojennych i powojennych gospodarzami schroniska byli wybitni sportowcy. Od 1950 roku nosiło imię Alberta Brnčala, tragicznie zmarłego taternika. Mimo powrotu do starej nazwy, funkcjonuje nazwa „Brnčalka”.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko nad Zielonym Stawem (Autor: Krzysztof Dudzik, CC BY-SA 3.0)
Widok na schronisko z góry (Autor: Jerzy Opioła, Public Domain)
Zielona Dolina Kieżmarska (Autor: Jerzy Opioła, Public Domain)