Schronisko Morskie Oko

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko przy Morskim Oku (1 405 m n.p.m.) położone jest w najpiękniejszym, ale jednocześnie najbardziej obleganym miejscu w Tatrach. Warto jednak „przeczekać” tłumy, by wieczorem lub wczesnym rankiem usiąść na werandzie i podziwiać widok na jezioro, a dalej na górski masyw Mięguszowieckich Szczytów i Mnicha. Z tym ostatnim szczytem związana jest legenda o pewnym zakonniku, który tak zauroczony był okolicą wokół jeziora, że poprosił Pana Boga o możliwość pozostania w tym miejscu na zawsze. Stwórca spełnił jego prośbę, zamieniając w charakterystyczną skałę, zwana właśnie Mnichem.

Morskie Oko zwane jest też Rybim Stawem, gdyż naturalnie zarybiony jest pstrągiem i lipieniem. Nieco wyżej (ok. godz. drogi) położony jest Czarny Staw, o bardzo przejrzystej wodzie i nieco błękitnym odcieniu. Jedna z górskich opowieści mówi, że to „prawdziwe” Morskie Oko, a pierwsi przewodnicy, którym nie chciało się stale chodzić pod górę, szli „na łatwiznę”, i doprowadzali niezorientowanych turystów tylko do Rybiego Stawu, wmawiając im, że doszli do Morskiego Oka.

Oferta turystyczna

Wyremontowane w 1992 roku, dysponuje obecnie 35 miejscami w pokojach 3, 4, 5 i 6 - osobowych w cenach 41 - 58 zł w zależności od pory roku. W schronisku jest ogrzewanie elektryczne i wspólna łazienka na korytarzu z własnym piecem. Niestety znajduje się tam tylko jeden prysznic, co przy dużej liczbie osób może powodować kolejki. Od 1988 roku czynne jest w pobliżu tzw. Stare Schronisko z 45 miejscami, jednak w „polowych” warunkach, bez pościeli, w wieloosobowych salach. Ceny 31 - 39 zł. Za śniadanie zapłacimy 10 - 15 zł, obiad 20 - 30 zł, kolacja 12 - 17 zł.

Historia schroniska

Pierwszy budynek schroniska z 1836 roku spłonął w 1865. W 1874 z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego wybudowano nowe schronisko na 50 osób, które od tego czasu nosi imię Stanisława Staszica. Ale i ten budynek strawił ogień w 1898 roku. Tzw. Nowe Schronisko powstało w 1908 roku, jako drewniana willa na kamiennej podmurówce z dużym tarasem.

Od 1976 roku obydwa budynki, jako zabytkowy zespół architektury turystycznej, chronione prawnie. Nad brzegiem jeziora znajduje się nowoczesna, biologiczna oczyszczalnia ścieków. Z powodu wielkiej popularności tego miejsca, rezerwacji należy dokonywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem szczególnie w okresie letnim.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Szlaki górskie

Z Morskiego Oka prowadzi czerwony szlak szlak na Rysy (2 499 m n.p.m) ↑4:30 ↓4:00h, początkowo prowadzi łagodne podejście do Czarnego Stawu a potem już cały czas ostro w górę. W okolicach szczytu zamontowane są łańcuchy ułatwiające podejście trudnego odcinka. 30 min od szczytu znajduje się słynne schronisko - Chata Pod Rysami.

Od Czarnego Stawu odchodzi też zielony szlak szlak prowadzący na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chopkiem ↑2:45 ↓2:00h.

Możemy też wybrać się żółty szlak szlakiem na Szpiglasową Przełęcz ↑3:10 ↓2:50h, który dalej prowadzi na Zawrat i najtrudniejszy szlak w Tatrach Polskich - Orlą Perć. Po około 1h marszu możemy zmienić szlak na czerwony szlak który prowadzi do Wrót Chałubińskiego (2 022 m n.p.m.) ↑1:00 ↓0:45h, rozciąga się stąd panorama na Tatry Słowackie.

Galeria

Schronisko nad Morskim Okiem (Autor: Jarek Ciurus, CC BY-SA 3.0)
Schronisko nad Morskim Okiem zimą (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)
Stare schronisko nad Morskim Okiem (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)