Schronisko Szarotka

Schronisko pod Szarotką (słow. Chata Plesnivec)

Schronisko pod Szarotką jest jedynym, czynnym cały rok, schroniskiem położonym na stokach Tatr Bielskich. Położone na wysokości 1 290 m n.p.m. w Dolinie Siedmiu Źródeł. Bogactwo fauny i flory jakie występuje w dolinie powoduje, że jest ona uważana za ogród botaniczny Tatr. Najłatwiej dostać się tam zielonym szlakiem z Tatrzańskiej Kotliny - czas przejścia to 2:30h. Z uwagi na swoje położenie z dala od głównych szlaków jest schroniskiem kameralnym, z domową atmosferą i kuchnią.

Oferta turystyczna

Jak na warunki słowackie ceny nie są wysokie. Nocleg kosztuje od 12 do 15 €, za śniadanie zapłacimy 4,5 € a za obiadokolacja 12 €. Schronisko oferuje 20 miejsc noclegowych dostępnych przez cały rok, choć poza sezonem tylko w weekendy.

Historia schroniska

Pierwszy budynek w tym miejscu powstała w połowie XVIII wieku - należał on do górnika Drechslera. Później stał tutaj szałas pasterski w 1930 roku, którego fragmenty zachowały się do dzisiaj. Budynek schroniska, który zachował się po przebudowie do dziś, powstał w 1932 i był prywatnym domem Tibor Grescha. Po II wojnie światowej, był udostępniony dla ruchu turystycznego jako baza noclegowa. Od 1953 roku przeszedł na własność TANAP i pełnił funkcję stacji badawczej do roku 1997. Od tego czasu ponownie pełni funkcję schroniska górskiego a chatarem jest Jan Matava.

Kontakt

Aktualizacja danych (styczeń 2017)

Galeria

Schronisko Szarotka (Autor: Kristo, CC BY-SA 3.0)