Schronisko Roztoka

Schronisko w Dolinie Roztoki

Położone na Polanie Roztoka, niedaleko przejścia granicznego na Łysej Polanie, Schronisko w Dolinie Roztoki (1 031 m n.p.m.), zwane też często Starą Roztoką, stanowi z racji swojego położenia na uboczu najczęściej miejsce pierwszego lub ostatniego noclegu podczas dłuższego wypadu.

W pobliżu znajdują się słynne Wodogrzmoty Mickiewicza, czyli zespół trzech (Niżny, Pośredni i Wyżni) malowniczych wodospadów na Potoku Roztoka. Wydaje się, że nazwa jest trochę na wyrost, gdyż wieszcz z Tatrami nie miał nic wspólnego, natomiast charakterystyczny, głośny szum spadającej wody starzy górale interpretowali jako „kucie przez duchy korony polskiej”. Nad Wodogrzmoty warto wybrać się wczesnym rankiem, gdyż leżą przy drodze w kierunku Morskiego Oka, którą w ciągu dnia przechodzi tysiące ludzi. Uwaga! W pobliżu schroniska w Roztoce można spotkać niedźwiedzia, szukającego w pozostawionych śmieciach resztek pożywienia, natomiast jesienią odbywają się rykowiska jeleni.

Oferta turystyczna

Obecnie „Roztoka” oferuje 77 miejsc noclegowych w pokojach od 2 do 9 - osobowych, oraz dodatkowo gospodę na 60 miejsc. Za nocleg w pokojach od 6 do 9 osób zapłacimy 30 zł poza sezonem (40 zł sezon) a w pokojach od 2 do 5 osób 40 zł poza sezonem (50 zł w sezonie). W schronisku czynny jest bufet i jadalnia. Kuchnia serwuje głównie tradycyjne, góralskie specjały, ale można też znaleźć inne urozmaicone dania. Specjalnością są moskole grzane na blasze starego pieca.

Historia schroniska

Pierwsze schronisko wybudowano tu już w 1876 roku, nosiło wtedy imię Wincentego Pola. W latach 1911-12, na nieco innym, suchszym miejscu zbudowano nowy budynek, który oddano do użytku w 1913 roku. Całkowicie drewniany, stoi do dziś. W dwudziestoleciu międzywojennym mieściła się tu baza polskich taterników, którzy wspinali się w Tatrach słowackich.

Jednym z przedwojennych gospodarzy tego obiektu był znany, zakopiański muzyk ludowy – Bartek Obrochta. Są turyści, którzy uważają to miejsce za „kultowe”, gdzie w niektóre wieczory i noce zbiera się grono „starych wyjadaczy”, snujących niekończące się, górskie opowieści.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Roztoka (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)
Schronisko w Dolinie Roztoki (Autor: Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)
Dojście do schroniska (Autor: SkyMaja, CC By-SA 4.0)