Schronisko Rysy

Schronisko pod Rysami (słow. Chata pod Rysmi)

Schronisko Chata pod Rysami (2 250 m n.p.m.), inaczej zwane pod Wagą (słow. Chata pod Váhou), jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach, w Dolinie Mięguszowieckiej obok wejścia na Rysy (2 499 m n.p.m.). Budynek jest zbudowany z kamieni, na parterze mieści się bufek i jadalnia, która w nocy służy jako sypialnia dla taterników i profesjonalnych turystów.

Panuje tu ciepła atmosfera, gdyż pracownicy to typowi ludzie gór, którzy łączą pasję z zarobkiem. Swoistym symbolem schroniska jest Lenin, gdyż przed Rewolucją zdobył Rysy, natomiast otaczający teren zwyczajowo nazywany jest „Wolnym Królestwem Rysy”.

Niezapomniane wrażenie robi toaleta zainstalowana nad przepaścią. To zbita z drewna, pomalowana na kolorowo sławojka, z której możemy w trakcie korzystania podziwiać wspaniałe panorama rozciągające się wokół.

Oferta turystyczna

Oferuje 14 miejsc noclegowych, a czynne jest tylko od 16 czerwca do 31 października. Nie ma tu dojazdu, ani kolejki, więc zaopatrzenie jest wnoszone przez tragarzy (nosičów). Co ciekawe, każdy turysta może stać się tragarzem, wnosząc za certyfikat i symboliczną herbatę z sokiem malinowym dziesięciokilowy ładunek ze schroniska przy Popradzkim Stawie. Dla wytrwałych czasami są przygotowywane trzydziestokilowe pakunki, za które dostaje się także herbatę, ale … z rumem. Ceny w schronisku to 16 EUR (Nie - Czw) i 24 EUR (Pią - Nie, wakacje), menu niezbyt rozbudowane, ale znajduje się w nim gorąca czekolada z bitą śmietaną - legendarna już dla wspinających się na Rysy. Ceny 5 EUR śniadanie i 8 EUR kolacja.

Historia schroniska

Budowa schroniska trwała trzy lata i zakończyła się w 1933 roku. W 1978 dobudowano piętro. Budynek dość często ulega uszkodzeniom ze względu na schodzące lawiny. W czasie II wojny światowej ukrywali się tu polscy kurierzy i taternicy. Obecnie planuje się przeniesienie schroniska w miejsce mniej zagrożone przez lawiny.

Kontakt

  • Telefon: +421 903 181 051
  • Adres: Chata pod Rysami, 059-85 Strbske Pleso
  • Mail: brak
  • Strona: Chata pod Rysmi

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Chata pod Rysami (Autor: Milan Bališin, CC BY-SA 4.0)
Toaleta - Chata pod Rysami (Autor: Krzysztof Dudzik, CC BY-SA 3.0)
Schronisko - panorama z góry (Autor: Birczanin, Public Domain)