Schronisko Zbójnickie

Schronisko Zbójnickie (słow. Zbojnícka Chata)

Schronisko Zbójnickie (Zbójnicka Chata) malowniczo położone w Dolinie Staroleśnej (słow. Velká Studená dolina) na wysokości 1960 m n.p.m. W dolinie znajduje się 26 stawów. Znaczna wysokość, na której leży powoduje, że jest ważnym miejscem dla turystów, zapuszczających się w najwyższe partie Tatr. Dawniej była nazywana przez polskich taterników „trupiarnią”, z powodu zimna i śmieci. Czas dojścia do chaty od Siodełka (Hrebieniok) wynosi ok. 2 godzin.

Oferta turystyczna

Schronisko oferuje 16 miejsca noclegowe wraz z pościelą we wspólnej sypialni. Dostępna jest suszarnia, umywalka i kuchnia turystyczna. WC znajduje się na zewnątrz, jest oświetlone nocą. Nocleg kosztuje 26 EUR a wraz z obiadokolacją 32 EUR.

Historia schroniska

Zostało wybudowane przez węgierski zarząd lasów państwowych w latach 1907-08. Udostępnione turystom w 1910 r. Przebudowywane w latach ’30 i ’80 ub. stulecia. Pożar z roku 1998 spowodował całkowitą odbudowę schroniska. Zaopatrzenie dokonywane jest tutaj, podobnie jak w wielu schroniskach w słowackich Tatrach Wysokich, za pomocą tragarzy, czyli nosiczów.

Kontakt

Aktualizacja danych (listopad 2016)

Galeria

Schronisko Zbójnickie (Autor: Jerzy Opioła, Public Domain)
Zbójnickie Stawy w Dolinie Staroleśnej (Autor: Jerzy Opioła, Public Domain)
Panorama na schronisko i dolinę (Autor: Marcin Białek, Public Domain)